You are here: خانه آموزش رایگان آموزش دوربین مداربسته و تحت شبکه آموزش قدم به قدم دوربین مدار بسته (بخش سوم)

 

جشنواره فروش پرشین آموزش


 

4 پکیج کامل شامل 20 دی وی دی، پنجاه گیگابابت با تخفیف ویژه فقط این هفته

 مهندس کاوه 09199084504

فروش ویژه پکیج های آموزش نصب دوربین مداربسته و شبکه، آموزش انتقال تصویر، آموزش نصب درب و کرکره های اتوماتیک، آموزش نصب اعلام حریق، آموزش نصب کنترل تردد

یکشنبه, 05 خرداد 1392 ساعت 16:51

آموزش قدم به قدم دوربین مدار بسته (بخش سوم)

نوشته شده بوسیله ایران پلنز
به این مطلب رای دهید
(1 vote)

اجزاء دوربین

دوربین ها از ۴ قسمت تشکیل شده اند.

CCD .1

2 . قسمت تغذیه

۳ . قاب و بدنه

۴ . پایه های دوربین

دوربین صنعتی سامسونگ

  Charge Coupled DeviceCCD)

CCD جایگزین فیلم در دوربین های عکاس می باشد و در سال ۱۹۷۰ در آزمایشگاه بل توسط رو پژوهشگر ه نام های بویل و اسمیت اختراع شد . هدف از این اختراع استفاده از CCD به عنوان حافظه بود اما به زودی آشکار شد که از آن برای کاربردهای دیگر از جمله تصویربرداری می توان استفاده نمود CCD . یک سنسور حساس به نور می باشد که نور را به سیگنال الکتریکی تبدیل می کند و از ترکیب صدها جزءکه دوربین کنار یکدیگر قرار گرفته اند ( مانند خانه های یک جدول) ساخته شده است.

 هر جزء که وظیفه تبدیل یک بخش از تصویر به سیگنال الکتریکی را دارد پیکسل یا فوتو سا یت خوانده می شود . هر قدر تعداد پیکسل ها در واحد سطح بیشتر باشد بخش های ظریف تری از تصویر را می توان مشاهده کرد . به این ترتیب وضوح و کیفیت تصویر با بالارفتن تعداد پیکسل بیشتر می شود . هر پیکسل از یک دیود و خازن تشکیل گردیده است . به طوریکه نور فقط به دیود می تواند بتابد و خازن از تابش نور پوشیده شده است .

دیود وظیفه تبدیل نور به الکترون را به عهده دارد الکترون های تولید شده در خازن ذخیره می شود هر قدر نور تابیده شده شدیدتر باشد میزان الکترون بیشتری تولید شده و خازن ها به میزان بیشتری شارژ می شوند . وقتی نور به فتو دیود می تابد فوتون با برخورد به اتم باعث تهیج الکترون های آن شده به طوریکه اگر انرژی آن به میزان معینی باشد می تواند الکترون را از اتم جدا کند.

با استفاده از یک رجیستر سریال ولتاژ آنالوگ پایین ترین سطر به صورت سریال خوانده می شود سپس پیکسل های سطر بالاتر ولتاژ خود را به پیکسل های همجوار سطر پایین تر می دهند و به این ترتیب تمام سطر ها یک ردیف جابجا می شوند . این روال برای تمام پیکسل های فریم ادامه می یابد . ولتاژ خوانده شده توسط یک مبدل از آنالوگ به دیجیتال تبدیل می شود تا در مدارات بعدی استفاده شود.

اولین CCD برای پردازش تصویر توسط کمپانی فیرچیلد الکترونیک در سال ۱۹۷۴ با ابعاد ۱۰۰ پیکسل در ۱۰۰ پیکسل ساخته شد. بازدهی این قطعه بسیار پایین بود.

با بالارفتن تکنولوژی ابعاد پیکسل ها در CCD از ابتدا تاکنون کاهش زیادی یافته است به طوریکه از ۱۲ میکرومتر در سال ۱۹۸۷ به به ۲/۶ میکرومتر در سال ۲۰۰۱ رسیده است هم اکنون های ۵ مگاپیکسل بازار عرضه گردیده است  به این ترتیب قطر CCD های مورد استفاده در دوربین های مدار بسته از یک اینچ به ۱/۲ و سپس  ۱/۳ و بلاخره۱/۴ به اینچ رسید. اما از طرف دیگر کاهش یافتن ابعاد CCD منجر به دریافت نور کمتر توسط آن می شد.

نماینده دوربین های مداربسته سامسونگ

 One Chip Lense OCL ) یا لنز رویCCD:

با بهره گیری از این تکنولوژی مشکل ابعاد کم CCD ها بر طرف شد و کیفیت تصویر نیز بالاتر رفت زیرا بر روی هر پیکسل یک لنز قرار داده شد تا نور بیشتر ی را بر روی پیکسل انتقال دهد . شرکت سونی برای این تکنولوژی خود نام  hyper HAD را انتخاب کرد.

EX-View نیز یک ابداع در زمینه تکنولوژی CCD می باشد که توسط شرکت سونی ارائه گردیده است .

در این نوع CCD اتصال PN مربوط به هر فتودیود که به عنوان یک پیکسل در تصویر عمل می کند به نوعی ساخته شده است که تبدیل نور تابیده شده به الکترون در آن به صورت موثرتری انجام شود . علاوه براین روی هر فتودیود یک لنز با ابعاد میکروسکوپی تعبیه شده است تا تصویر (نور)را دقیقاً روی اتصال PN متمرکز کند. این عمل منجر به بالا رفتن حساسیت CCD تا دو برابر برای نور مرئی و ۴ برابر برای نور مادون قرمز با طول موج ۸۰۰ تا ۹۰۰ نانومتر می شود.

لازم به ذکر است که میزان لوکس در نوع HADSuper سونی هم برای نورهای مرئی و هم برای نور مادون قرمز می باشد.

مشکل مربوط به CCD های نوع EX-View آن است که به خاطر فن آوری بالا و مشکل بودن ساخت آن تعداد کمی از این نوع CCD توسط سونی ساخته می شود طبق اظهارات SONY.CO در CCD های نوع EX-View فتودیودهای صدمه دیده اما هنوز از کار نیفتاده بیشتری نسبت به CCD های Super HAD وجود دارد این پیکسل ها ممکن است از کار بیفتند که به صورت نقاط سیاه و یا سفید در تصویر مشاهده می شوند و دیگر قابل اصلاح نیستند این پیکسل های از کار افتاده هم در زمان کار و هم در هنگام ذخیره در انبار افزایش می یابند به عنوان مثال یکCCD  نوع EX-View هنگام خروج از کارخانه سونی ممکن است ۳ پیکسل سوخته داشته باشد اما این تعداد هنگام نقل و انتقال به ۵ عدد و زمانی که CCD در کارخانه سازنده دوربین قرار دارد به ۷ عدد و هنگام نصب روی دوربین به ۱۲ عدد برسد.

همین تعداد هنگام خریدن آن توسط کاربر نهایی ممکن است به ۱۵ تا ۳۰ عدد برسد این روال تا جایی ادامه می یابد که تما م پیکسل های صدمه دیده در حین تولید از کار بیفتد. سونی ادعا می کند که افزایش پیکسل های سوخته به دلیل اشعه های کیهانی است که به کره می تابد . به علت حساس بودن پروسه تولید این نوع CCD تولید آن در کارخانه سونی کم می باشد و قیمت آن تنها برای کاربردهای صنعتی یا علمی مناسب می باشد و استفاده از آن در کاربردهای معمولی به صرفه نیست.

دوربین سقفی سامسونگ

 Super HAD یا Ex-wives HAD

شرکت سونی با بهره گیری از این تکنولوژی توانست کیفیت تصاویر را تا میزان دو برابر دوربین های هایپرهد بالا ببرد برای دستیابی به این تکنولوی فاصله بین میکرولنزهای روی پیکسل ها کاهش یافته است به این ترتیب لایه زیرین نور بیشتری را جذب می کند . با اینکار پدیده اسمیر  (Smear) یا خطهای باریک و پهن افقی کنار منابع نور نیز در تصویر به۱/۵۰ کاهش یافته است . زیرا تغییر در ساختار پیکسل ها از انعکاس های غیر ضروری نور به روی CCD جلوگیری می کند.

دوربین مادون قرمز

 Back Light CompensationBLC)

هنگامی که دوربین می خواهد تصویر فردی که کنار منبع نور یا پنجره می باشد را بگیرد دوربین پشت صحنه بسیار روشن با چهره تیره از فرد را نشان می دهد. مشکل از آنجا به وجود می آید که دوربین میزان باز بودن Iris را بر اساس معدل نور تصویر محاسبه می کند وقتی این معدل از میزان لازم بیشتر است دوربین با بالا بردن سرعت شاتر و کاهش روزنه لنز میزان نور یا BLC دریافتی را کاهش می دهد لذا قسمت های کم نور تصویر تیره می شود .

با استفاده از الگوریتم جبران ساز نور پس زمینه تصویر به ۶ منطقه تقسیم می شود و هر منطقه می تواند یک ضریب وزنی داشته باشد مثلا اگر منطقه مرکزی دارای ضریب ۹ باشد حتی اگر در آن نور کمی باشد عدد آن در معدل گیری برای تنظیم روزنه لنز تعیین کننده می باشد اذا تصویر در بخش مرکزی شفاف می شود دوربین درعین حال تصویر در بخش های پر نور خیلی شفاف دیده نمی شود.

Wide Dynamic RangeWDR)

تکنولوژی WDR برای حل مشکل ناشی از استفاده از BLC  به وجود آمد در این تکنولو ژِی دو فیلد مربوط به یک فریم تصویر یکی با سرعت شاتر بالا و دیگری با سرعت شاتر پایین دریافت می شود . وقتی این دو تصویر با هم ترکیب می شوند در تصویر فریم نهایی تمام بخشهای تصویر شفاف دیده می شود حتی اگر یک بخش تصویر پر نور و بخش دیگر کم نور باشد.

محفظه آلومینیومی دوربین مدار بسته

Three-chip۳CCD)

3CCDعبارتی است که برای توصیف یک سیستم تصویر سازی مورد استفاده یکسری دستگاه های ضبط و پخش ویدئو بکار می رود . دوربین های CCD 3 دارای سه CCD مجزا هستند که هر کدام اندازه گیری مجزایی را از نورهای قرمز ، سبز و آبی انجام می دهند . نور وارد شده بدرون لنز، بوسیله یک منشور شکستهمی شود . این منشور طول موج مناسب نور را بدرون CCD مربوط به آن هدایت می کند نور آبی بدرون CCD نور آبی و الی آخر.

دوربین های ۳CCD ، بطور کلی برای فراهم آوردن کیفیت تصویر فوق العاده نسبت به دوربین های دارای تنها یک CCD   که باید برای پرکردن شکاف از یک فیلتر بایر و درونیابی استفاده کنند ، مورد توجه قرار می گیرند. البته این دوربین ها نسبت به دوربین های با یک CCD بطور کلی گرانقیمت تر هستند.

خبرگان صنعت گاهی به دوربین های ۳CCD اصطلاحاًدوربین های سه چیپ(Three Chip) می گویند.

آخرین بازنگری در تاریخ سه شنبه, 11 آذر 1393 ساعت 14:22

تماس با ما

Mobile: 0919 908 4504
Tel:۰۲۱ ۲۸۴۲ ۷۷۲۳
Te: ۰۲۱ ۲۸۴۲ ۶۳۸۳
مشاوره و فروش مهندس مهدی کاوه
Website: www.iraplans.ir

مقالات بخش آموزش های رایگان

اطلاع از قیمت محصول

برای اطلاع از قیمت محصول و سایر اطلاعات ایمیل و شماره همراه خود را در کادر زیر وارد نمایید تا اطلاعات برای شما ارسال گردد

جهت استعلام قیمت پکیج ها تماس بگیرید.

و

آسان پرداخت کنید.

با

درگاه پرداخت آنلاین

 

تصاویری از نرم افزار آموزشی جدید

ورود کاربران

 

شما دوستان عزیز و گرامی برای مشاوره و دریافت اطلاعات بیشتر از پکیج های آموزشی پرشین میتوانید با شماره 09199084504 تماس حاصل نمایید و یا از طریق SMS برای اطلاع از نحوه خرید با ما در تماس باشید. گروه پرشین آموزش تولید کننده مجموعه نرم افزار های مولتی مدیای آموزش سیستم های امنیتی در ایران، هیچ شعبه و یا نمایندگی جهت فروش پکیج های آموزشی خود نداشته و پکیج های آموزشی پرشین تنها در این سایت با نشان و آرم پرشین آموزش عرضه خواهد شد. با تشکر و قدردانی از حمایت شما پکیج های آموزشی جدید در راه است و در سال هفتم آغاز بکار جهت استقبال شما عزیزان آموزش های  صنف سیستم های امنیتی را کاملتر از گذشته و سیستم کشان دلیوری پست جهت سهولت در خرید مشتریان مهیا خواهد شد. گـروه آمـوزشی پــرشین مهندس بـرق صنعتی مهـدی کـاوه

پخش دموی محصولات آموزشی

توجه نمایید؛ به منظور امکان استفاده دوستانی که با اینترنت کم سرعت متصل هستند، کیفیت و ظرفیت این دمو کاهش یافته است. کیفیت ویدیوهای داخل مجموعه HD می باشد.

برای دریافت دموی محصولات پرشین آموزش، فایل زیر را دانلود نمایید. ظرفیت فایل  48 مگابایت میباشد. 

دانلود فایل دموی تصویری پک های آموزشی پرشین

افراد آنلاین

ما 15 مهمان آنلاین داریم