You are here: خانه آموزش رایگان آموزش کامل انواع شبکه های کامپیوتری نگاهی به طراحی اتاق سرور استاندارد

 

جشنواره فروش پرشین آموزش


 

4 پکیج کامل شامل 20 دی وی دی، پنجاه گیگابابت با تخفیف ویژه فقط این هفته

 مهندس کاوه 09199084504

فروش ویژه پکیج های آموزش نصب دوربین مداربسته و شبکه، آموزش انتقال تصویر، آموزش نصب درب و کرکره های اتوماتیک، آموزش نصب اعلام حریق، آموزش نصب کنترل تردد

دوشنبه, 23 اردیبهشت 1392 ساعت 18:06

نگاهی به طراحی اتاق سرور استاندارد

نوشته شده بوسیله ایران پلنز
به این مطلب رای دهید
(0 رای)

ایجاد مکانی امن در جهت متمرکز کردن سرورهای شبکه و استفاده از منابع مشترک نگهداری، از عوامل مهم و تاثیرگذار پیشبرد کاری یک سازمان می باشند لذا در این راستا اتاق سرور ایجاد شده و مورد بهره برداری قرار می گیرد .

اهداف اصلی در پیاده سازی اتاق سرور عبارتند از مقاومت سازه،ایمنی نفوذپذیری و اطمینان از صحت داده ها.دراین نوشتار مواردی که در طراحی و پیاده سازی اتاق سرور استاندارد مبتنی براستاندارد مدیریت امنیت اطلاعات مدنظر می باشد آورده شده است.

ساختارفیزیکی

تقویت ساختار، مقاوم سازی و ضدزلزله سازی

زلزله خیز بودن کشورمانایران و لزوم پیشبینی صدمات در هنگام وقوع آن امری اجتناب نا پذیر می باشد که درطراحی و پیاده سازی سازه های مختلف سازمانی مدنظر می باشد. با توجه به اینکه اکثرساختمان ها ، قدیمی ساز بوده و از ایمنی لازم برخوردار نیستند لذا باید تمهیداتی برای آن درنظر گرفت لذا پس از بازدید دقیق از محل ساختمان مناسب ترین مکان جهت استقرار اتاق سرور انتخاب شده و در صورتی که نتایج حاصل از لرزه سنجی ( تست برایسنجش میزان مقاومت سازه در برابر لرزه) مناسب نباشند اقدام به مقاوم سازی خواهد شد. بدیهی است در صورتیکه اتاق سرور در مکانی غیر از پایین ترین طبقه سازه باشد مقاومسازی را باید از پی آغاز کرد و این خود مستلزم هزینه است.

مراحل کار مقاوم سازی : 

دیوارها تا رسیدن به سطح آجری تراشیده میشود.
سوراخ ها و منافذ پر می شوند .
سطوح با یک لایه سیمانی پوشیده میشود .
لایه ای از ماده ضد آتش Fire Tard روی لایه سیمانی کشیده میشود .
مسیرگذاری کف و سقف جهت عبور لوله های اطفای حریق ، برق و شبکه انجام میشود.
پس از انجام مراحل فوق اقدام به آهن کشی و ستون گذاری می شود .
شبکه هایفلزی نصب شده و روی آن گچ کاری می شود .
پس از خشک شدن گچ لایه محافظتی و ضد آتش Epoxy پوشانده می شود .

مکان مناسب جهت اتاق سرور :

معمولا اتاق سرور را در پایینترین طبقه درنظر می گیرند و این مکان باید با کانال ها و رایزرهای ساختمان درارتباط باشد. در صورتیکه از این اتاق به اتاق های دیگر و همچنین به طبقات دیگرکانالی وجود نداشته باشد باید آن را ایجاد کرد.

سیستم های مکمل

سیستم تهویه و تخلیه گردوخاک

از عوامل مهم استهلاک تجهیزات الکترونیکی ،گرد و خاک می باشد. با نشستن گردو خاک رویChipset  های مختلف بردهای دستگاه ها وایجاد لایه جانبی روی آن ها ، عمل خنک سازی آن ها با مشکل روبرو شده و خرابی زودرسرا سبب می شود از اینرو سیستم تهویه هوای اتاق سرور نصب شده و مورد بهره برداریقرار می گیرد.

سیستم اطفای حریق آتش سوزی :

به دلیل اتصال کوتاه ادوات برقی وهمچنین وجود تجهیزات مختلف آتش زا از عوامل اصلی تخریب در سازمان ها می باشد لذا دراین خصوص نصب تجهیزات مناسب اخطار و اطفای حریق مدنظر می باشد. نحوه کار چنین است :

با توجه به محدودیت فضای اتاق سرور جهت انتقال گاز مونواکسید کربن به داخلاتاق، از لوله های حامل استفاده می شود. محل قرارگرفتن نازل های نهایی باید درمکانهایی نزدیک به محل استقرار سرور ها و تجهیزات برقی تعبیه شود.
مخزن های گازدر مکانی خارج اتاق سرور قرار می گیرد و این مخزن ها به لوله های تعبیه شده داخلیمرتبط خواهند شد.
درمکان های مختلف اتاق سرور نظیر داخل رکها ، تجهیزات برقیداخلی و … سنسورهای تشخیص حریق نصب می شود.
درب ضدحریق و مقاوم با توجه بهاهمیت محصور نمودن آتش و جلوگیری از گسترش آن ، درب اتاق سرور باید از جنس نسوزانتخاب شود.

رنگ ضد حریق یا EPOXY جهت پر کردن کلیه درزها و ایجاد لایهحفاظتی بیرونی ضد آتش ازEpoxy استفاده می شود. Epoxy در رنگ های مختلف موجود بودهو برای گرفتن جواب مؤثر حتما باید سطح زیرین کاملا خشک شده باشد.
رنگ هایپلاستیکی و پلی استری محصولات جانبی پتروشیمی بوده و قابلیت اشتعال بالایی دارندلذا استفاده از آن ها مناسب اتاق سرور نمی باشند. درحال حاضر پوشش مناسب جهت اتاقسرورEpoxy می باشد که کلیه سطوح داخلی ( کف ، سقف ، دیواره های جانبی) را پوشش میدهد. دارای رنگ های متنوعی است و کاملا ضد حریق میباشد.

دوربین های کنترلی :

باتوجه به اهمیت اطلاعات و لزوم مراقبت بیشتر ازتجهیزاتاتاق سرور، نصب دوربین های کنترلی درون اتاق سرور بسیار مؤثر است. دوربین ها بطور ۲۴ ساعته اتاق سرور را مانیتور کرده وLog ها را در سرور مربوطه ذخیره میکنند.

سیستم جارو برقیVacum Cleaner :

باتوجه به احتمال آلودگی اتاق سرورناشی از تردد افراد در آن علی الرقم پوشیدن لباس های مخصوص توسط این افراد ، دستگاهجاروبرقی پیشبینی می شود. موتور و سایر تشکیلات این دستگاه در بیرون از اتاق سرورقرار گرفته و تنها لوله جمع کننده در داخل سرور قرارداده می شود.

سیستم کنترل دسترسی تردد :

استقرار سیستم کنترلی مناسب جهت ثبت تردد افراد و مدیریت آن جهتاتاق سرور الزامی است. این سیستم دارای یک دستگاه کارت خوان چند گزینه ای (Multi Option Checking)، کنترلر و مبدل های مرتبط با آن می باشد. افراد مجاز برای ورودبه اتاق سرور باید کارت تردد را همراه داشته باشند. همچنین ثبت اثر انگشت و واردکردن کدمخصوص از دیگر گزینه هایی است که می توان آن ها را فعال نمود.

سیستم تامین روشنایی :

روشنایی داخل اتاق سرور باید به گونه ای طراحی شودتا در هنگام خروج شخص از اتاق سرور خاموش شوند و دلیل آن علاوه بر صرفه جویی برق ،جلوگیری از تولید حرارت توسط آن هاست. همچنین مسیرهای کنترلی و اصلی برق در تابلوبرق اتاق سرور پیشبینی میشود.

 سیستم خنک کننده داخلی :

جهت برقراری دمای مناسب ۱۸ درجه سانتی گراد اتاق سروراستفاده از دستگاه های خنک کننده درون آن الزامی است. مرسوم ترین خنک کننده درایران ، کولرهای گازی هستند که توان آن ها باتوجه به میزان حرارت تولید شده اتاقسرور محاسبه می شوند .

ساختار برق شهر و برق اضطراری

کابل کشیاتاق سرور باید مطابق استاندارد های کابل کشی ساخت یافته با تجهیزات باکیفیت پیادهسازی شود. قسمت های مختلف جهت داشتن سیستم برق رسانی مطمئن شامل موارد زیر است :

تابلو برق 

یو پی اس

ژنراتور تامین چاه ارت 

تابلو برق و  ATS

کنترل خطوط ورودی و خروجی برق و برق اضطراری ، همچنین لزوم مانیتور کردن جریان و ولتاژخطوط استفاده از تابلو برق را الزامی می سازد. تابلو برق علاوه بر داشتن ولت متر وآمپرمتر دارای یک سری کلیدهای مینیاتوری بوده که جهت جریان و وضعیت ولتاژ را کنترلمی نماید همچنین توسط این کلیدها قادر خواهیم بود تا برق قسمتی از سازمان را رویبرق شهر Setکنیم و یا می توانیم آن را به UPS مرتبط سازیم.

یو پی اس

قطع ناگهانی برق در تجهیزات اتاق سرور نظیر روتر ها ، سوئیچ ها ، سرورها و . . . باعثاختلال در اکثر فعالیت های این دستگا هها شده و دربرخی موارد امکان ادامه کار آنهارا کاملا ازبین می برد. باید درنظر داشت تنها قطع برق شهر اثرات مخرب به همراهندارد. سیستم های کامپیوتری نسبت به نارسایی هایی مانند افت لحظه ای ولتاژ،ولتاژهایلحظه ای بالا ، نویز و تاثیرات فرکانس رادیویی و تغییرات فرکانس درمنبع تغذیه خودحساس هستند. یک UPS مناسب دارای شرایط زیر است:

<LI dir=rtl>Online Double Conversion باشد <LI dir=rtl>توان کار با ژنراتور را داشته باشد .

یعنی Power Factor Correction را پشتیبانی کند .
جهت مانیتورکردن Online ، پروتکل SNMP را پشتیبانی کند .

 نکته : اگر UPS مشخصه PFC را نداشته باشد توان ژنراتور باید ۵/۱برابر UPS درنظر گرفته شود و اگر داشته باشد ۱۵/۱ برابر UPS باشد.

ژنراتورتامین

دستگاههای تامین کننده برق اضطراری UPS با توجه به گران بودن و عدم کارایی مناسب برای برقدهی طولانی مدت مناسب نبوده و استفاده از ژنراتور در دستور کار قرار می گیرد. نحوهکار بدین صورت است که در هنگام قطع برق اتاق سرور و برای جلوگیری از اختلال درسیستم برق دهی آن در طولزمان به کار افتادن ژنراتور، UPS بطور آنی وارد مدار شده وبرق اتاق سرور را تامین می کند. به محض آماده شدن ژنراتور جهت برق دهی ، UPS ازمدار خارج شده و برق اتاق سرور از ژنراتور تامین می شود.

توان UPS با توجه به میزانتوان مصرفی دستگاه های مختلف مستقر در اتاق سرور نظیر سرور ها، کولرهای گازی و … محاسبه می شود. توان UPS مناسب را بادرنظر گرفتن باتری های داخلی آن برای مدت ۷ الی ۱۵ دقیقه (باتوجه به زمان به کار افتادن ژنراتور) درنظر می گیرند. میزان توانژنراتور ۱۵% بیشتر از توان UPS درنظر گرفته می شود و درهنگام کار باید ۷۰% زیربارباشد.

 زیربار قرارگرفتن ژنراتور بیش از ۸۰% توان و یا کمتر از ۶۰% توان اکیدا توصیهنمی شود.ژنراتورهای با توان بالای ۱۵ KVA سه فاز هستند.

چرا باید از ژنراتور استفاده کنیم ؟

با توجه به گرانی UPS های با توان بالا و همچنین نیاز بهاستفاده از باتری های متعدد جهت برق دهی طولانی مدت ، استفاده از ژنراتور الزامیاست. نکته دیگری که باید درنظر بگیریم جاگیر بودن حجم زیادی باتری خارجی در فضایمحدود اتاق سرور است.

دسته بندی ژنراتورها

ژنراتور ها را معمولا به دودسته توان پایین و توان بالا دسته بندی می کنند. ژنراتورهای توان پایین تا ۱۰ KVA برق دهی را پشتیبانی می کنند و معمولا سوخت آن ها بنزین است. سوخت ژنراتورهای توانبالا دیزلی است. ژنراتورها را به دو گونه دستی و اتوماتیک راه اندازی می کنند. زمانراه اندازی اتوماتیک حدود ۲ دقیقه و راه اندازی دستی حدود ۱۰ دقیقه می باشد. باتوجه ایجادصدای بلند ژنراتور از محفظه صداگیر به نام کناپی استفاده می شود. اینمحفظه تا ۸۵% کاهش صدا را به دنبال خواهد داشت.

چاه ارت :

جهت جلوگیری ازبارهای اضافی و مخرب روی سیستم برقی ، سیستم زمین یا Earth باید برقرار شود دراینسیستم ، نول واقعی شده و به چاه ارت توسط کابل مسی مرتبط می شود. شرایط ایجاد چاهارت استاندارد در زیر آمده است :

حفر چاه تا رسیدن به خاک نم دار بایستی انجام شود .

پودر ذغال و نمک (کلرید سدیم) به نسبتیک به دو ( هرکیلو ذغال دو کیلو نمک ) به مقدار ۴۰ کیلوگرم در چاه ریخته شود ( این مواد با مقاومت خاک نسبت عکس دارند و کم یا زیاد کردن این مواد مقاومت خاک را زیادو یا کم می گرداند )

صفحه ای مسی به اندازه ۵۰cm X 50cm و به قطر ۱سانتی متر بصورت تیغه ای( عمودی ) روی نمک و ذغال قرار می گیرد .

سیم مسی به قطر ۵۰ میلیمتر توسط کابلشو مسی و پیچ و مهره مخصوص از جنسمس جهت جلوگیری از پوسیدگی و زنگ زدگی به صفحه مسی متصل می شود .

لوله پولیکا به قطر ۴ یا ۶ سانتی متر کنار هر چاه نصب می گردد . لازم بهتوجه است سوراخهای متعددی در بدنه لوله ها ایجاد شده تا اطراف لوله و چاه را مرطوبگرداند.

در پایان نیز چاه با خاک رس و نرم پر می شود .
مقاومت چاه با استفاده از دستگاه ارت سنج باید زیر ۲ اهم باشد.

ساختارشبکه کامپیوتری اتاق سرور

آماده سازی اتاق سرور جهت ارتباطات شبکه ای سرورها باایستگاه های مختلف شبکه از جمله کارهای پایه ای در اتاق سرور می باشد. درواقع کلیهکارها و هزینه هایی که در اتاق سرور انجام می شود هدفش استفاده منطقی و مطمئن ازتجهیزات اتاق سرور می باشد.

در زیر دو ساختار فیزیکی . منطقی شبکه آمده است :

ساختار فیزیکی شبکه :

 مرکز اطلاعات و پردازش روی شبکه سرورها هستند لذا ارتباطمناسب این سرورها با مجموعه شبکه امری اجتناب ناپذیر است. دراین راستا سه عامل زیرمدنظر هستند :

پیاده سازی مدل سه لایه
کابل کشی استاندارد
ثابت کردن رک ها
کانال های عبور

پیاده سازی مدل سه لایه :

کابل کشی و پیشبینی مسیرهای داخل اتاقسرور باید به گونه ای باشد تا بتوان پیاده سازی مدل سه لایه شبکه را عملیاتی ساختاز این لحاظ داشتن نقشه منطقی و فیزیکی سوئیچ های مختلف شبکه باید پیش از اجرایمسیرگذاری در دستور کار قرار گیرد.

کابل کشی استاندارد :

رعایت اصول کابل کشیساخت یافته و همچنین درنظر داشتن خم ها و زوایای مختلف در کابل کشی اتاق سرور بایددر نظر گرفته شود.

ثابت کردن رک ها :

به دلیل جلوگیری از واژگون شدن رک ها درهنگام زلزله ، رک ها باید به کف وصل و مهار شوند. پیش از اجرای کف و ایجاد کانالهای مختلف باید محل استقرار رک ها تعیین شده و بست ها وHolder های نگهدارنده در آنتعبیه شود لذا دانستن نوع و مدل رک ها ، اندازه آن ها ، موقعیت مکانی نسبت بهیکدیگر باید تعیین شوند.

نکته : برخی از رک ها نظیر رک های HP دارای اتصالات مخصوص بوده و جهت نصب صحیح رک باید از آن ها استفاده کرد.

کانال های عبور :

جهت نظم بخشیدن به کابل های Portable نظیر کابل های رابط برق ، Patch Cordهاو … ، مسیر عبور استاندارد کابلی توکار در اتاق سرور صورت می گیرد. این کانال هاباید دارای درپوش مناسب بوده و بین مسیرهای Data و برق فاصله ایجادنماید.

ساختار منطقی شبکه » ساختار منطقی و نرم افزاری سرورها امکاناستفاده مطمئن از اطلاعات روی سرورها را مهیا می سازد لذا اتخاذ استراتژی مناسبارتباط سرورها با یکدیگر و همچنین ارتباط ایستگاه های کاری با آن ها باید پس از نصبفیزیکی اتاق سرور انجام شود. درزیر به برخی از تنظیمات منطقی و نرم افزاری اشاره شده است:

دامین کنترلر و سرویس های شبکه نظیر DHCP ، DNS و …

 VLAN و تقسیم سوئیچی

ایجاد Access List روی سوئیج های شبکه

ایجاد Routing و Gateway شبکه وامنیت

آسیبها و نفوذ های گزارش شده به سیستم های مبتنی بر اطلاعات در سرتاسر جهان رو بهافزایش است. با گذشت زمان ابزارها و روشهای نفوذ به سیستم های اطلاعاتی و شبکه هایکامپیوتری ساده و ساده تر می شوند و نفوذگرها با این ابزار و حداقل دانش مجال نفوذرا می یابند.

بر این اساس محرمانه بودن، در دسترس بودن و یکپارچگی اطلاعات،امری اجتناب ناپذیر برای توسعه سیستم ها کامپیوتری و سرورها است و باید در برنامهتجهیز اتاق سرور مدنظر قرار گیرد.

مرسوم ترین روش های امنیتی عبارتند از :

استفاده از ویروس کش مناسب

استفاده از فایروال با تنظیم صحیح

نصب سیستم های نمایشگر نظیر IDSنسخه پشتیبان ایجادامکانات مناسب برگرداندن اطلاعات ازبین رفته از تدابیری است که باید مدیر شبکه دردستور کار خود قراردهد. استفاده از ساختارSAN و تجهیزات مبتنی بر NAS ، همچنین Mediaهای ذخیره سازی متنوع با توجه به حجم اطلاعات و اهمیت آن ها مثال هایی ازآنهاست.

نکته: درصورتیکه راه اندازی SAN را در دستور کاری خود دارید باید بستراصلی پیاده سازی آن را در اتاق سرور پیشبینینمایید.

سرور مناسب :

 سرورها ، کامپیوترهای قدرتمند با توان پردازش و ذخیره سازی بالایی هستندکه به عنوان مرکز منطقی نرم افزارهای مختلف شبکه درنظر گرفته می شوند. Data Base های مختلف نظیرSQL ، Oracle و … روی این بستر ایجاد شده و ایستگاه های کاریمرتبط با شبکه را تغذیه می نمایند. با توجه به فضای محدود اتاق سرور و لزوم بهینهاز فضا ، استفاده از سرور های کشوییRackmount پیشنهاد می شود.

این سرور ها سرپرست شبکه را قادر خواهند ساخت تا به راحتی به آن ها دسترسی داشته و بنا به شرایط آن هارا افزایش یا کاهش دهد .

آخرین بازنگری در تاریخ پنجشنبه, 13 آذر 1393 ساعت 01:05
ایران پلنز

ایران پلنز

E-mail: آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسکریپت دارید

تماس با ما

Mobile: 0919 908 4504
Tel:۰۲۱ ۲۸۴۲ ۷۷۲۳
Te: ۰۲۱ ۲۸۴۲ ۶۳۸۳
مشاوره و فروش مهندس مهدی کاوه
Website: www.iraplans.ir

مقالات بخش آموزش های رایگان

اطلاع از قیمت محصول

برای اطلاع از قیمت محصول و سایر اطلاعات ایمیل و شماره همراه خود را در کادر زیر وارد نمایید تا اطلاعات برای شما ارسال گردد

جهت استعلام قیمت پکیج ها تماس بگیرید.

و

آسان پرداخت کنید.

با

درگاه پرداخت آنلاین

 

تصاویری از نرم افزار آموزشی جدید

ورود کاربران

 

شما دوستان عزیز و گرامی برای مشاوره و دریافت اطلاعات بیشتر از پکیج های آموزشی پرشین میتوانید با شماره 09199084504 تماس حاصل نمایید و یا از طریق SMS برای اطلاع از نحوه خرید با ما در تماس باشید. گروه پرشین آموزش تولید کننده مجموعه نرم افزار های مولتی مدیای آموزش سیستم های امنیتی در ایران، هیچ شعبه و یا نمایندگی جهت فروش پکیج های آموزشی خود نداشته و پکیج های آموزشی پرشین تنها در این سایت با نشان و آرم پرشین آموزش عرضه خواهد شد. با تشکر و قدردانی از حمایت شما پکیج های آموزشی جدید در راه است و در سال هفتم آغاز بکار جهت استقبال شما عزیزان آموزش های  صنف سیستم های امنیتی را کاملتر از گذشته و سیستم کشان دلیوری پست جهت سهولت در خرید مشتریان مهیا خواهد شد. گـروه آمـوزشی پــرشین مهندس بـرق صنعتی مهـدی کـاوه

پخش دموی محصولات آموزشی

توجه نمایید؛ به منظور امکان استفاده دوستانی که با اینترنت کم سرعت متصل هستند، کیفیت و ظرفیت این دمو کاهش یافته است. کیفیت ویدیوهای داخل مجموعه HD می باشد.

برای دریافت دموی محصولات پرشین آموزش، فایل زیر را دانلود نمایید. ظرفیت فایل  48 مگابایت میباشد. 

دانلود فایل دموی تصویری پک های آموزشی پرشین

افراد آنلاین

ما 16 مهمان آنلاین داریم