جشنواره فروش پرشین آموزش


 

4 پکیج کامل شامل 20 دی وی دی، پنجاه گیگابابت با تخفیف ویژه فقط این هفته

 مهندس کاوه 09199084504

فروش ویژه پکیج های آموزش نصب دوربین مداربسته و شبکه، آموزش انتقال تصویر، آموزش نصب درب و کرکره های اتوماتیک، آموزش نصب اعلام حریق، آموزش نصب کنترل تردد

سه شنبه, 24 اردیبهشت 1392 ساعت 15:43

WLAN ها ( یا LANهای بی سیم )

نوشته شده بوسیله ایران پلنز
به این مطلب رای دهید
(0 رای)

معرفی شبکه های وایرلس

WLAN

وقتی از شبکه اطلاع رسانی سخن به میان می آید، اغلب کابل شبکه به عنوان وسیله انتقال داده در نظر گرفته می شود .

در حالیکه چندین سال است که استفاده از شبکه سازیبی سیم در دنیا آغازگردیده است. تا همین اواخر یک LAN  بی سیم با سرعت انتقال پایین و خدمات غیرقابل اعتماد و مترادف بود، اما هم اکنون تکنولوژی های LAN بیسیم خدمات قابل قبولی را با سرعتی که حداقل برای کاربران معمولی شبکه کابلی پذیرفته شده می باشد، فراهم می کنند.

WLAN ها ( یا LANهای بی سیم ) از امواج الکترومغناطیسی رادیویی یا مادون قرمز برای انتقال اطلاعات از یک نقطه به نقطه دیگر استفاده می کنند. امواج رادیویی اغلب به عنوان یک حامل رادیویی تلقی می گردند، چرا که این امواج وظیفه انتقال انرژی الکترومغناطیسی از فرستنده را به گیرنده دورتر از خودبعهده دارند. داده هنگام ارسال برروی موج حامل رادیویی سوار می شود و در گیرنده نیزبه راحتی از موج حامل تفکیک می گردد .

 به این عمل مدولاسیون اطلاعات به موج حامل گفته می شود. هنگامیکه داده با موج رادیویی حامل مدوله می شود، سیگنال رادیویی دارای فرکانس های مختلفی علاوه بر فرکانس اصلی موج حامل می گردد. به عبارت دیگر فرکانس اطلاعات داده به فرکانس موج حامل اضافه می شود. در گیرنده رادیویی برای استخراج اطلاعات، گیرنده روی فرکانس خاصی تنظیم می گردد و سایر فرکانس های اضافی فیلتر میشوند.

در یک ساختار WLAN، یک دستگاه فرستنده و گیرنده مرکزی،( Access Point ) خوانده می شود. AP  با استفاده از کابل شبکه استاندارد به شبکه محلی سیمی متصل می گردد. در حالت ساده، گیرنده AP وظیفه دریافت، ذخیره و ارسالداده را بین شبکه محلی سیمی و  WLANبعهده دارد. APبا آنتنی که به آن متصل است ،

می تواند در محل مرتفع و یا هر مکانی که امکان ارتباط بهتر را فراهم میکند، نصبشود. هر کاربر میتواند از طریق یک کارت شبکه بی سیم(Wireless Adapter)  به سیستم WLAN متصل شود .  این کارت ها به صورت استاندارد برای رایانه های شخصی و کیفی ساختهمی شوند. کارت WLAN به عنوان واسطی بین سیستم عامل شبکه کاربر و امواج دریافتی ازآنتن عمل می کند. سیستم عامل شبکه عملاً درگیر چگونگی ارتباط ایجاد شده نخواهد بود .

 امروزه استاندارد غالب در شبکه های WLAN، IEEE802.11   می باشد . گروهی که بر روی این استاندارد کار می کند در سال ۱۹۹۰ با هدف توسعه استاندارد جهانی شبکه سازی بی سیم با سرعت انتقال ۱ تا ۲ مگابیت در ثانیه شکل گرفت .  استاندارد مذکور با نام IEEE802.11a شناخته می شود. استاندارد IEEE802.11b  که جدیدتر است، سرعت انتقال را تا ۵/۵ و ۱۱مگابیت در ثانیه می افزاید.

WLANها از دو توپولوژی حمایت می کنند :

- ad hoc topology

- infrastructure topology

درتوپولوژی ad hoc کامپیوترها به شبکه بی سیم مجهز هستند و مستقیماً با یکدیگر به شکلPeer- to- peer ارتباط برقرار می نمایند . کامپیوترها برای ارتباط باید در محدوده یکدیگر قرار داشته باشند .

 این نوع شبکه برای پشتیبانی از تعداد محدودی ازکامپیوترها، مثلاً در محیط خانه یا دفاتر کوچک طراحی می شود. امروزه نوعی ازتوپولوژی ad hoc  به نام ”ad hoc peer-to-peer networking” مطرح است .  این نوع شبکه که به شبکه “*Mesh” نیز معروف است، شبکه ای پویا از دستگاههای بی سیم است که به هیچ نوع زیرساخت موجود یا کنترل مرکزی وابسته نیست. در این شرایط، دستگاههای شبکه همچنین به مانند گره هایی عمل می کنند که کاربران از طریق آنها می توانند داده ها را انتقال دهند، به این معنی که دستگاه هر کاربر بعنوان مسیریاب و تکرارکننده (Repeater) عمل می کند .

 این شبکه نوع تکامل یافته شبکه Point-to-multipoint است که در آن همه کاربران می بایست برای استفاده از شبکه دسترسی مستقیم به نقطه دستیابی مرکزی داشته باشند. در معماری Mesh کاربران می توانند بوسیله Multi-Hopping ، از طریق گره های دیگر به نقطه مرکزی وصل شوند ،  بدون اینکه به ایجاد هیچگونه پیوند مستقیم RF نیاز باشد . بعلاوه در شبکه Mesh در صورتیکه کاربران بتوانند یک پیوند فرکانس رادیویی برقرار کنند،  نیازی به نقطه دسترسی(Access Point)  نیست و کاربران می توانند بدون وجود یک نقطه کنترل مرکزی با یکدیگر، فایلها،نامه های الکترونیکی و صوت و تصویر را به اشتراک بگذارند . این ارتباط دو نفره ، به آسانی برای دربرگرفتن کاربران بیشتر قابل گسترش است.

توپولوژی infrastructure اصولاً برای گسترش و افزایش انعطاف پذیری شبکه های کابلی معمولی بکار می رود. بدین شکل که اتصال کامپیوترهای مجهز به تکنولوژی بی سیم را با استفاده از Access  Point به آن امکان می سازد . در برخی موارد، یک AP کامپیوتری است که کارت شبکه بی سیم را کنار کارت شبکه معمولی که آن را به یک LAN کابلی متصل میکند دارا می باشد . کامپیوترهای بی سیم با استفاده از AP به عنوان واسطه با شبکه کابلی ارتباط برقرار می کنند. AP اساساً بعنوان یک Translation Bridge  عمل می کند ،

 زیرا سیگنال های شبکه بی سیم را به سیگنال های شبکه کابلی تبدیل می کند . مانند تمام تکنولوژی های ارتباطی بی سیم،  شرایط مسافتی و محیطی می توانند بر روی عملکرد ایستگاه های سیار بسیار تأثیر گذار باشند.

یک AP می تواند ۱۰ تا ۲۰ کامپیوتر را پشتیبانی کند، بسته به اینکه میزان استفاده آنها از LAN چقدر است. این پشتیبانی تا زمانی ادامه دارد که آن کامپیوترها در شعاع تقریبی ۱۰۰ تا ۲۰۰ فوت نسبت به AP قرار داشته باشند. موانع فیزیکی مداخله کننده این عملکرد را به طرز چشمگیری کاهشمی دهند.

ناحیه ای که توسط یک AP تحت پوشش قرار می گیرد سلول (Cell) نامیده می شود. هر ایستگاه در داخل Cell می تواند به AP دسترسی پیدا کند . وظیفه یک AP ایجاد هماهنگی بین سرویس گیرندگان(Clients)  شبکه WLANو یک شبکه LAN می باشد .

 به منظور گسترش بخش بی سیم و تحت پوشش قرار دادن سرویس گیرندگان بیشتر، می توان از AP های متعدد در مناطق مختلف استفاده کرد، و یا اینکه یک  ٍExtension point را بکارگرفت .

Extension point، یک تقویت کننده سیگنال های بی سیم است که به عنوان ایستگاهی بین سرویس گیرندگان بی سیم و AP عمل می کند . استاندارد IEEE  ۸۰۲٫۱۱ دو سلول را به عنوان یک BSS Basic Service Set در نظر می گیرد .

استاندارد  IEEE 802.11 :

DSSS  Direct Sequence Spread Spectrum :

یک روش انتقال رادیویی است که در آن سیگنالهای خروجی با استفاده از یک کد دیجیتال مدوله می شوند .  در نتیجه هر بیت از دیتا به چند بیت تبدیل می شود و سیگنال می توانددر فرکانس وسیع تر پراکنده شود. استفاده ازDSSSبه همراه روشCCK)Complimentary Code Keying)  باعث می شود سیستم های IEEE 802.11b به سرعت۱۱ مگابیت در ثانیه انتقالدست یابند . در جائیکه شرایط به نحوی است که امکان تداخل ، نویز نپذیری یا وجود دستگاههای کاری هم فرکانس در منطقه موجود نباشد یا بسیار کم باشد از شیوه DSSS استفاده می شود .  در این شیوه می توان از تمامی عرض باند موجود در طیف گسترده شده (مثلاً ۱۰MHZ  یا بیشتر ) بهره جست و لذا به شبکه ای با سرعت ۱۰ مگابیت در ثانیه یابالاتر دست یافت.  اما در محیط های شلوغ به لحاظ ترافیک امواج مثلاً محیط های شهریبزرگ، بکار بردن این تکنولوژی علیرغم وجود کدینگ های پیشرفته و تقسیم بندی هایفرکانسی، خالی از بروز تداخل ها و یا اشکالات احتمالی نخواهد بود.

FHSSFrequency Hopping Spread Spectrum :

یک روش انتقال رادیویی که در آن انتقال دهنده به طور مداوم تغییرات سریعی را در فرکانس – بر طبق یک الگوریتم موجود انجاممی دهد . دریافت کننده برای خواندن سیگنال های دریافتی، دقیقاً همان تغییرات را انجام می دهد. درIEEE 802.11aمی توان ازFHSSاستفاده کرد اما سیستم  IEEE 802.11b از این روش حمایت نمی کند.

Infrared

در ارتباطات infrared ( مادون قرمز ) از فرکانسهای بالا دقیقا زیر طیف نور مرئی استفاده می شو د . در این روش سیگنالها نمی توانند از اشیاء و دیوارها عبور کنند .

 این امر بکارگیری تکنولوژیمادون قرمز را محدود می سازد. در فناوری مادون قرمز ارسال کننده و دریافت کننده باید یکدیگر را ببینند (در خط دید یکدیگر باشند) همانند یک کنترل کننده راه دور دستگاه تلویزیون . بطور کلی در ارتباطات داخل ساختمان که فاصله ایستگاهها کم باشد ازاین روش استفاده می شود .

 در اینجا بجای سیم یا فیبر نوری که رسانه های انتقالهستند، از امواج رادیویی یا نور مادون قرمز بعنوان رسانه انتقال استفاده می شود .  امواج رادیویی بخاطر برد، پهنای باند و پوشش مکانی بیشتر ، از نور مادون قرمز کاربردبیشتری دارند .

 در این قسمت به برخی مزایای یک WLAN  نسبت به یک شبکه کابلی می پردازیم.

 از WLAN ها می توان در مکانهایی که امکان کابل کشی وجود ندارد استفاده کرد و بدون نیاز به کابل کشی آنها را گسترش داد .  استفاده کننده WLAN می تواند کامپیوتر خود را بدون قطع کابل ، به هر نقطه از سازمان منتقل کند . با وجود اینکه سخت افزار مورد نیاز برای WLAN  گرانتر از تجهیزات شبکه سیمی است ،  ولی بهره وری و انعطاف پذیری آن باعث می شود که در طول زمان قیمت تمام شده کمتر شود ، بخصوص درمحیطهایی که شبکه مورد نظر پیوسته در حال انتقال و تغییر مداوم است . سیستمهای WLAN می توانند با فناوریهای مختلف شبکه ترکیب شوند و شبکه هایی با کاربردها و امکانات خاص را به نحو مطلوبی ایجاد کنند . پیکر بندی این شبکه ها براحتی قابل تغییر است واین شبکه ها می توانند از حالت نقطه به نقطه تا شبکه هایی با زیرساختار پیچیده باصدها کاربر متحرک گسترش یابند .

در شبکه های بیسیم مدیران شبکه می توانند جابجایی ،گسترش و اصلاح شبکه را آسانتر انجام دهند و با استفاده از این سیستم به نصب کامپیوترهای شبکه در ساختمانهای قدیمی و یا مکان هایی که امکان کابل کشی در آنهاوجود ندارد و نیز مکانهایی که فاصله آنها از یکدیگر زیاد است بپردازند و بدین شکلامکان دسترسی سریع به اطلاعات را فراهم کنند .

آخرین بازنگری در تاریخ چهارشنبه, 12 آذر 1393 ساعت 01:15
ایران پلنز

ایران پلنز

E-mail: آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسکریپت دارید

مطالب مرتبط بر اساس برچسب ها

تماس با ما

Mobile: 0919 908 4504
Tel:۰۲۱ ۲۸۴۲ ۷۷۲۳
Te: ۰۲۱ ۲۸۴۲ ۶۳۸۳
مشاوره و فروش مهندس مهدی کاوه
Website: www.iraplans.ir

مقالات بخش آموزش های رایگان

اطلاع از قیمت محصول

برای اطلاع از قیمت محصول و سایر اطلاعات ایمیل و شماره همراه خود را در کادر زیر وارد نمایید تا اطلاعات برای شما ارسال گردد

جهت استعلام قیمت پکیج ها تماس بگیرید.

و

آسان پرداخت کنید.

با

درگاه پرداخت آنلاین

 

تصاویری از نرم افزار آموزشی جدید

ورود کاربران

 

شما دوستان عزیز و گرامی برای مشاوره و دریافت اطلاعات بیشتر از پکیج های آموزشی پرشین میتوانید با شماره 09199084504 تماس حاصل نمایید و یا از طریق SMS برای اطلاع از نحوه خرید با ما در تماس باشید. گروه پرشین آموزش تولید کننده مجموعه نرم افزار های مولتی مدیای آموزش سیستم های امنیتی در ایران، هیچ شعبه و یا نمایندگی جهت فروش پکیج های آموزشی خود نداشته و پکیج های آموزشی پرشین تنها در این سایت با نشان و آرم پرشین آموزش عرضه خواهد شد. با تشکر و قدردانی از حمایت شما پکیج های آموزشی جدید در راه است و در سال هفتم آغاز بکار جهت استقبال شما عزیزان آموزش های  صنف سیستم های امنیتی را کاملتر از گذشته و سیستم کشان دلیوری پست جهت سهولت در خرید مشتریان مهیا خواهد شد. گـروه آمـوزشی پــرشین مهندس بـرق صنعتی مهـدی کـاوه

پخش دموی محصولات آموزشی

توجه نمایید؛ به منظور امکان استفاده دوستانی که با اینترنت کم سرعت متصل هستند، کیفیت و ظرفیت این دمو کاهش یافته است. کیفیت ویدیوهای داخل مجموعه HD می باشد.

برای دریافت دموی محصولات پرشین آموزش، فایل زیر را دانلود نمایید. ظرفیت فایل  48 مگابایت میباشد. 

دانلود فایل دموی تصویری پک های آموزشی پرشین

افراد آنلاین

ما 16 مهمان آنلاین داریم