You are here: خانه آموزش رایگان آموزش کنترل تردد و کنترل دسترسی آموزش نصب کنترل تردد، آموزش تنظیم اکسس کنترل

 

جشنواره فروش پرشین آموزش


 

4 پکیج کامل شامل 20 دی وی دی، پنجاه گیگابابت با تخفیف ویژه فقط این هفته

 مهندس کاوه 09199084504

فروش ویژه پکیج های آموزش نصب دوربین مداربسته و شبکه، آموزش انتقال تصویر، آموزش نصب درب و کرکره های اتوماتیک، آموزش نصب اعلام حریق، آموزش نصب کنترل تردد

سه شنبه, 07 خرداد 1392 ساعت 17:08

آموزش نصب کنترل تردد، آموزش تنظیم اکسس کنترل

نوشته شده بوسیله ایران پلنز
به این مطلب رای دهید
(0 رای)

آموزش کنترل تردد

کلیات سیستم کنترل تردد

سیستم کنترل تردد مجموعه‌ای از تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری است که به‌منظور حصول اهداف مختلف در یک مجموعه نصب می‌شود. می‌توان چهار هدف زیر را به‌عنوان اهداف اصلی هر بهره‌بردار سیستم کنترل دسترسی برشمرد:

 • ایجاد محدودیت در تردد
 • افزایش امنیت
 • تشخیص هویت پرسنل
 • ردگیری افراد

هر سیستم کنترل تردد می‌تواند ترکیب بهینه‌ای از اهداف بالا باشد. میزان موفقیت سیستم نهایی مستقیما بستگی به میزان تامین چهار هدف بالا دارد.

۱-۱-   محدودیت تردد

محدودیت در تردد یکی از اساسی‌ترین کارکردهای سیستم است و براساس این ویژگی، دیگر توابع سیستم نیز محقق می‌شوند. نصب سیستم کنترل تردد برای اولین بار در یک محل، به طور حتم تغییراتی را در روال تردد افراد و خودروها موجب می‌شود. میزان محدودیتی که بهره‌بردار می‌خواهد یا می‌تواند بر تسهیلات خود اعمال نماید، در انتخاب کنترلی که در قسمت‌های ورودی و خروجی قرار می‌گیرد، تاثیر بسزایی دارد. به عنوان مثال محدودیت‌های  تردد قابل اعمال در یک  نیروگاه هسته‌ای با یک بیمارستانی روستایی کاملا متفاوت است.

محدودیت‌های حاصل نصب سیستم کنترل دسترسی را می‌توان به دو دسته تقسیم نمود: محدودیت‌های فیزیکی و محدودیت‌های مجازی. محدودیت‌های فیزیکی بر پایه نصب درب‌های قفل‌دار و تجهیزات کنترل تردد (مثل کارت‌خوان یا صفحه کلید برای ورود رمز) است، درحالی‌که محدودیت‌های مجازی بر پایه برنامه‌ریزی سطوح تردد و زون‌های زمانی است. در ذیل توضیح مختصری ارایه می شود.

 •  محدودیت‌های فیزیکی:

کنترل ورود کارکنان ساده‌ترین کاری است که می‌توان برای محدود کردن تردد انجام داد. وقتی که در بسته است، هیچ‌کس حتی کارکنان نمی‌توانند وارد شوند. قفل کردن درب و دادن کلید درب در محل‌هایی با بیش از ۱۰ نفر پرسنل تقریبا عملی نیست، ولی می‌توان با قرار دادن کارت‌خوان روی درب و دادن کارت ورودی به هر کارمند، همان محدودیت فیزیکی، و در زمان معین، محدودیت مجازی را فراهم نمود. همچنین، در صورتی‌که کارمندی کارتش را گم کند و یا به دلایلی نیاز نباشد به محل وارد شود، می توان آن را از سیستم حذف نمود و دیگر نیازی به تعویض قفل و کلید‌سازی مجدد نمی‌باشد.

 •   محدودیت‌های مجازی:

همان‌طوری‌که قبلا گفته شد،  محدودیت‌های مجازی بر اساس برنامه‌ریزی سطوح تردد و زون‌های زمانی سیستم کنترل تردد است که شامل محدودیت‌های تردد بر حسب موارد زیر می باشد:

 • روز
 • زمان
 • درب (ها)
 • ایام تعطیل

ابزارهایی که برای اجرای تردد مجازی به‌کار می‌روند شامل:

 • سطوح تردد، کدهای تردد یا سطوح امنیتی
 • کدهای زمانی، زون‌های زمانی

این محدودیت‌ها را از این جهت”مجازی”می‌نامند که می‌توان آنها را با برنامه‌نویسی تغییر داد و نیازی به اعمال تغییرات فیزیکی؛ مثل اضافه کردن درب یا قفل، ندارد.

به‌طورکلی، اغلب سیستم‌هایی که از طریق برنامه نرم‌افزاری و با یک کامپیوتر کنترل و برنامه‌ریزی می‌شوند، به کاربر امکان ایجاد جدول تردد بر پایه اختصاص درب‌های خاص با کدهای زمانی معین برای ایجاد یا تعریف کد تردد را می‌دهد.

کد تردد حاصل می‌تواند به کارت یا PIN (شماره هویت پرسنل که برای نقاط تردد کنترل شده با صفحه کلید) یک یا چند نفر اختصاص داده شود.

۱-۲-  افزایش امنیت

افزایش امنیت، کارکردی است که از ایجاد محدودیت ناشی می‌شود. مثال‌های زیر نشان می‌دهد که محدودیت‌های فیزیکی و مجازی چگونه از حضور افراد غیر مسئول در محل‌های مختلف جلوگیری کرده و موجب افزایش امنیت اشیاء و اهداف مجموعه می‌شوند.

 • محدود کردن تردد کارکنان به محل کار
 • محدود کردن تردد کارکنان به برنامه زمانی از پیش تعریف شده
 • محدود کردن تردد مهمانان به محل کار
 • محدود نمودن تردد وسایل نقلیه و افراد پیاده در پارکینگ

میزان امنیتی که بهره‌بردار می‌خواهد یا می‌تواند بر واحد مورد نظر اعمال نماید، در انتخاب نقاط کنترل و روش‌های کنترل نقاط ورودی و خروجی موثر است. همچنین، چگونگی عملکرد پیام‌های هشدار لازم هم تحت تاثیر این تصمیم می‌باشد.

۱-۳-  تشخیص هویت پرسنل

به‌وسیله سیستم کنترل تردد، شناسایی به دو طریق می‌تواند انجام گیرد:

روش اول استفاده از سیستم الکترونیکی است که افراد را با استفاده از کارت یا ورودی رمزی از طریق صفحه کلید شناسایی می‌نماید. در این روش سیستم فقط کارت ویژه‌ای را که بنابه‌فرض اولیه به فردی اختصاص داده شده است، شناسایی می‌کند. درصورت نیاز به تایید بیشتر، صفحه کلیدی برای ورود PIN (شماره شناسایی پرسنلی)تعبیه می‌گردد. اگر چه این امر موجب جلوگیری از سوء استفاده کارت‌های گمشده یا دزدیده شده می‌گردد، ولی جلوی فردی را که از فرد دیگری کارت و PIN را گرفته است، نمی‌گیرد. وقتی هدف شناسایی قطعی افراد باشد، تنها سیستم زیست‌سنجی (بیومتریک) می‌تواند از تردد افراد حتی داراِی کارت و رمز ورود جلوگیری نماید.

روش دوم استفاده از علامت برای شناسایی افراد است. امروزه استفاده از کارت تردد مهمان یا کارت شناسایی نصب شده بر روی لباس در مجموعه‌های مختلف، متداول می‌باشد. مشکل این روش در این است که بازدیدکننده یا میهمان پس از عبور از قسمت پذیرش و ورود به آسانسور، می‌تواند کارت را از لباسش جدا و تبدیل به کارمند گردد، چون کارکنان کارتی به لباسشان نصب نیست.

۱-۴-   ردگیری افراد

ردگیری افراد از توابع ارزشمند سیستم کنترل تردد است و دقت ردگیری افراد به محل‌های نصب تجهیزات کنترل تردد بستگی دارد. توانایی سیستم کنترل تردد برای ثبت تردد می‌تواند از چاپ ساده هر تراکنش تا بانک داده جداگانه‌ای مثل Oracle یا SQL که قادر به ایجاد گزارشات ویژه روی فایل‌هایی با ظرفیت میلیونها تراکنش در سال، متغیر باشد. به‌این‌ترتیب درصورت نیاز می‌توان ترددهای ماهیانه یک فرد خاص یا تردد افراد مختلف از یک محل خاص را بررسی و ارزیابی نمود.

افرادی که قصد انجام کارهای ممنوعه را دارند، معمولا از کارت خود برای ورود به ساختمان استفاده نمی‌کنند. اگر در مجموعه سیستم‌های پیچیده امنیتی نظیر سیستم‌های مراکز نظامی یا نیروگاه‌های اتمی استفاده نشود ، صفر کردن احتمال ورود غیر مجاز تقریبا غیر ممکن است. این مساله به معنی بی‌فایده بودن ردگیری افراد در بازرسی‌ها نیست. گزارش اینکه در زمان رخداد حادثه چه کسی در ساختمان بوده است برای تعیین فردی که نامش در لیست نیست ولی دیده شده است، بسیار مفید می‌باشد.

قابلیت گزارش‌گیری از تردد افراد در پیاده‌سازی سیستم حضور و غیاب نیز قابل به‌کارگیری است.

۱-۵-  کارت سیستم کنترل تردد

در سال‌های گذشته کارتی که برای سیستم‌های کنترل تردد سازندگان مختلف مورد استفاده قرار می‌گرفت، اختصاصی بود و سازندگان سعی داشتند بهره‌بردار را راضی کنند که کارت آنها از رقبایشان بهتر است و ویژگی‌های دیگر سیستم مثل کل هزینه و قابلیت اطمینان سیستم برایشان مهم نبود. اما امروزه سیستم‌های تمامی سازندگان می‌توانند با استفاده از اکثر فناوری‌های موجود کارت نصب شود.

۱-۵-۱-  کارت نوار مغناطیسی (Magnetic Card)

کارت با نوار مغناطیسی در حال حاضر یکی از شناسه‌های معتبر در سیستم‌های حفاظتی و امور مالی است. این کارت‌ها به‌آسانی با سیستم‌های حضور و غیاب هماهنگ شده و نیازی به تنظیم مجدد ندارند.

پس از اینکه کارت با نوار مغناطیسی از کارت‌خوان عبور داده شد، اطلاعات کدگذاری شده آن بازیابی شده و از طریق کارت‌خوان به سیستم کنترل تردد وارد می‌شود. این اطلاعات شامل کد بهره‌بردار،کد شرکت سازنده کارت و شماره کارت می‌باشد که کدهایی منحصر به فرد است.

مقیاس کیفیت در نوارهای مغناطیسی، میزان چسبندگی (Coercively) بر حسب استد (Ousted) است. هر چه میزان استد بیشتر باشد، مقاومت کارت در برابر سایش احتمالی بیشتر است. کارت‌های بانک دارای ۳۰۰ تا ۴۰۰ استد می باشند و نوار بسیار سبک قهوه‌ای رنگی دارند. کارت‌های امنیتی چسبندگی در حد ۴۰۰۰ استد و نوار مشکی رنگ دارند. کارت با چسبندگی بالا به سختی کپی‌برداری می‌شود و عموما حتی از روی عمد هم نمی‌توان آن را سایید.

۱-۵-۲-  کارت بدون تماس (Contact less Card)

کارت بدون تماس نمونه‌ای از خانواده کارت‌های مجاورتی (Proximity Cards) است که بدون تماس مستقیم با کارت‌خوان عمل می‌نمایند. این کارت از نمونه‌های مدرن در فناوری کارت می‌باشد که سازندگان بسیاری آنرا تولید نموده و رقابت در این حوزه موجب تبادل میان کارت‌ها و کارت‌خوان‌های سیستم‌های مختلف گردید.

کارت بدون تماس با فرکانس  ۱۲۵ KHZ کار می‌کند. با قرار دادن کارت در نزدیکی کارت‌خوان، انرژی از کارت‌خوان به مدار داخلی کارت ساطع می‌شود و کارت پالسی کم انرژی را که شامل کدهای خاصی است، تولید می‌نماید. بسته به انرژی یا اندازه کارت‌خوان، کارت از فاصله ۵ تا ۱۰۰ سانتیمتر قابل استفاده است.

در برخی از نمونه‌های این نوع کارت اطلاعات مربوط به سازنده و شماره کارت به‌طور ثابت نوشته شده و غیر قابل تغییر است و در نمونه‌های دیگر مقدار کمی اطلاعات در حد چند بایت قابل نوشتن بر روی کارت می‌باشد و بهره‌بردار می‌تواند براساس نیاز خود آنرا برنامه‌ریزی نماید. کپی کردن این کارت‌ها دشوار و تقریبا غیرممکن است.

۱-۵-۳-  کارت Mifare

با گسترش استفاده از کارت‌های الکترونیک کاربردهای متعددی برای این کارت‌ها ابداع شده و در حال تکمیل و توسعه می‌باشند. کاربردهای جدید نیازمند ذخیره اطلاعات بیشتری از صاحب کارت می‌باشد و همچنین مبادله این اطلاعات با کارت‌خوان می‌بایست با سرعت بیشتری انجام شود. بنابه‌این دلایل نسل جدیدی از کارت‌های مجاورتی به بازار عرضه شد که بافرکانس ۱۳٫۵۶ MHZ کار می‌کند و حافظه قابل برنامه‌ریزی در حد چند کیلوبایت بر روی آن پیش‌بینی شده است.کارت‌های Mifare نمونه متداول این محصولات هستند. به‌وسیله این کارت‌ها اطلاعات شخصی و کاری افراد نظیر اطلاعات پزشکی، مالی و اعتباری نیز در کارت قابل ذخیره‌سازی است و به‌این‌ترتیب با مطرح شدن هر کاربرد جدید می‌توان برنامه‌ریزی کارت‌ها را به‌گونه‌ای اصلاح نمود که افراد با کارت خود علاوه بر تردد در مجموعه، از کاربردهای جدید نیز با همان کارت استفاده نمایند. مبادله اطلاعات بین کارت Mifare و کارت‌خوان با رمزگذاری و روش‌های پیشرفته‌تر صورت می‌پذیرد به‌طوری‌که امکان جعل کارت یا تشخیص اطلاعات مبادله شده بین دستگاه‌ها بسیار کم خواهد بود. استفاده از این کارت‌ها به سرعت در حال گسترش می‌باشد.

۱-۵-۴-   کارت Wiegand

در حقیقت، Wiegand فناوری”مجاورت بسیار نزدیک”است. با عبور کارت از کارت‌خوان، سیم‌های ریز درون کارت اثر Wiegand درون کارت‌خوان تولید می‌کنند که موجب ایجاد بیت‌های داده می‌گردد. به‌علت وابستگی این فناوری به تماس، کارت و کارت‌خوان کاملا عایق‌بندی شده و مقاوم می‌باشند و از دوام بالایی برخوردارند.

با رواج کارت‌های wiegand، سازندگان کارت‌خوان‌ها دریافتند که برای مطابقت کارت‌ها با تمامی سیستم‌های اصلی در بازار، باید کارت‌خوان‌های خود را مطابق با wiegand نمایند.این طرح منجر به”واسط wiegand”گشت و مفهوم آن به صورت عملی توانایی انتخاب تقریبا تمامی انواع کارت‌خوان از سازندگان مختلف و ارتباط آن با تقریبا تمامی سیستم‌های کنترل را فراهم آورد. کپی کردن کارت‌های wiegand نیز بسیار دشوار می‌باشد.

۱-۵-۵-   روش‌های زیست‌سنجی (Biometrics)

هرگاه بهره‌بردار بخواهد دقیقا بداند که چه کسی به محوطه وارد شده است، سیستم‌های زیست‌سنجی بهترین و احتمالا تنها گزینه موجود است. با وجود کاهش قیمت‌ها در سال‌های اخیر، هنوز قیمت این سیستم بالاست. درمقایسه با سیستم‌های دیگر با قیمت‌های مشابه، برتری‌های امنیتی این سیستم بسیار بالاتر است.

عموما، سیستم‌های زیست‌سنجی دسترسی کندتری نسبت به سیستم‌های کارت‌خوان فراهم می‌کنند. مثلا برای ورود به پارکینگ و باز شدن درب، شبکیه چشم فرد باید اسکن شود و در صورت تایید اجازه ورود داده شود. تمامی سیستم‌های زیست‌سنجی احتیاج به روند ثبت‌نام دارند که شامل نمونه‌برداری‌های متعدد از کاربر و هماهنگ کردن آن نمونه با PIN یا شماره کارت تردد می‌باشد. وقتی کاربر مقابل اسکنر زیست‌سنجی قرار می‌گیرد، باید ابتدا PIN خود را وارد یا کارت خود را بزند. سپس سیستم بانک داده ثبت کاربر را جستجو و ورودی را با نمونه‌ای موجود مقایسه می‌کند. در حقیقت اسکنر دستگاه، مقایسه یک‌به‌یک انجام می‌دهد.

اساس کار تمامی سیستم‌هایی که در ذیل بررسی می‌شوند، یکسان است. انتخاب سیستم بستگی به شرایط کاربری دارد؛ برای مثال سیستم‌های صوتی در فضای باز عملکرد خوبی ندارد. قابلیت عبور، نوع کاربر و توانایی ارتباط با سیستم‌های کنترل تردد موجود یا ارائه شده را می‌توان از جمله عوامل دیگر بیان نمود.

تماس با ما

Mobile: 0919 908 4504
Tel:۰۲۱ ۲۸۴۲ ۷۷۲۳
Te: ۰۲۱ ۲۸۴۲ ۶۳۸۳
مشاوره و فروش مهندس مهدی کاوه
Website: www.iraplans.ir

مقالات بخش آموزش های رایگان

اطلاع از قیمت محصول

برای اطلاع از قیمت محصول و سایر اطلاعات ایمیل و شماره همراه خود را در کادر زیر وارد نمایید تا اطلاعات برای شما ارسال گردد

جهت استعلام قیمت پکیج ها تماس بگیرید.

و

آسان پرداخت کنید.

با

درگاه پرداخت آنلاین

 

تصاویری از نرم افزار آموزشی جدید

ورود کاربران

 

شما دوستان عزیز و گرامی برای مشاوره و دریافت اطلاعات بیشتر از پکیج های آموزشی پرشین میتوانید با شماره 09199084504 تماس حاصل نمایید و یا از طریق SMS برای اطلاع از نحوه خرید با ما در تماس باشید. گروه پرشین آموزش تولید کننده مجموعه نرم افزار های مولتی مدیای آموزش سیستم های امنیتی در ایران، هیچ شعبه و یا نمایندگی جهت فروش پکیج های آموزشی خود نداشته و پکیج های آموزشی پرشین تنها در این سایت با نشان و آرم پرشین آموزش عرضه خواهد شد. با تشکر و قدردانی از حمایت شما پکیج های آموزشی جدید در راه است و در سال هفتم آغاز بکار جهت استقبال شما عزیزان آموزش های  صنف سیستم های امنیتی را کاملتر از گذشته و سیستم کشان دلیوری پست جهت سهولت در خرید مشتریان مهیا خواهد شد. گـروه آمـوزشی پــرشین مهندس بـرق صنعتی مهـدی کـاوه

پخش دموی محصولات آموزشی

توجه نمایید؛ به منظور امکان استفاده دوستانی که با اینترنت کم سرعت متصل هستند، کیفیت و ظرفیت این دمو کاهش یافته است. کیفیت ویدیوهای داخل مجموعه HD می باشد.

برای دریافت دموی محصولات پرشین آموزش، فایل زیر را دانلود نمایید. ظرفیت فایل  48 مگابایت میباشد. 

دانلود فایل دموی تصویری پک های آموزشی پرشین

افراد آنلاین

ما 8 مهمان آنلاین داریم