You are here: خانه آموزش رایگان آموزش کنترل تردد و کنترل دسترسی آموزش نصب و راه اندازی فناوری آر اف آی دی ( RFID)، مزایا ، معایب و کاربردها

 

جشنواره فروش پرشین آموزش


 

4 پکیج کامل شامل 20 دی وی دی، پنجاه گیگابابت با تخفیف ویژه فقط این هفته

 مهندس کاوه 09199084504

فروش ویژه پکیج های آموزش نصب دوربین مداربسته و شبکه، آموزش انتقال تصویر، آموزش نصب درب و کرکره های اتوماتیک، آموزش نصب اعلام حریق، آموزش نصب کنترل تردد

پنجشنبه, 19 اردیبهشت 1392 ساعت 18:41

آموزش نصب و راه اندازی فناوری آر اف آی دی ( RFID)، مزایا ، معایب و کاربردها

نوشته شده بوسیله ایران پلنز
به این مطلب رای دهید
(1 vote)

 

سرعت پیشرفت فناوری هر روز بیشتر از روز قبل میشود و این سرعت، گاهی چنان است که ما نیز از آن عقب میمانیم و هنوز با کاربری فناوری جدیدی خوب آشنا نشدهایم که با فناوری جدیدتری روبه رو میشویم.

 

 

آموزش نصب RFID

سرعت پیشرفت فناوری هر روز بیشتر از روز قبل میشود و این سرعت، گاهی چنان است که ما نیز از آن عقب میمانیم و هنوز با کاربری فناوری جدیدی خوب آشنا نشدهایم که با فناوری جدیدتری روبهرو میشویم. در عصر سرعت، انسان به محصولات و فناوریهایی نیاز دارد که او را در انجام کارهایش با دقت و سرعت و بهرهوری بیشتری یاری کنند و یکی از آنها RFID است.

RFID از فناوریهایی است که سالهاست بشر آن را به خدمت گرفته، اما توجه چندانی به آن نداشته است و در واقع چیز چندان جدیدی نیست. برای توضیح عملکرد آن میتوانید فروشگاه بزرگی را در نظر بگیرید که با هزاران نوع کالای مختلف سروکار دارد و به راحتی میتواند ورود و خروج اجناس خود را تنها با نصب یک تراشه کوچک و ساده روی آنها کنترل کند.

امروزه با سیستمهای شناسایی و جمع آوری اطلاعات مختلفی سروکار داریم و البته ممکن است با قضایای پشت پرده برخی از آنها چندان آشنا نباشیم؛ فناوریهایی همچون OMR (Optical Mark Reader) که یکی از موارد کاربری آن تصحیح برگههای امتحانات ۴ جوابی کنکور است، OCR (Optical Character Recognition) که کار آن تشخیص هوشمند دستنوشتهها است و در سالهای اخیر در ثبتنام آزمون ورودی رشتههای تحصیلی مقاطع عالی به کار گرفته میشود، کارتهای هوشمند، بارکد، سیستمهای شناسایی اشخاص از طریق صوت، اسکن مردمک چشم و بعضی از فناوریهای بیومتریک دیگر، همه و همه ابزارهایی هستند که به بشر در کار شناسایی و جمع آوری اطلاعات کمک میکنند. RFID نیز یکی از همین موارد است.

RFIDچیست؟

RFID مخفف عبارت Radio Frequency Identification و به مفهوم «شناسایی از طریق فرکانس رادیویی» است. از این فناوری در شناسایی خودکار کالاها، حیوانات، انسانها و غیره استفاده میشود. شیوه به کارگیری آن نیز به زبان ساده نصب تراشهای کوچک روی این اشیاست که فرکانس رادیویی اختصاصی خود را دارند و تنها با دریافت این فرکانس توسط دستگاه گیرنده و تطبیق آن در بانک اطلاعاتی شی شناسایی شده و یا شی مورد نظر ردیابی میشود.
RFID را میتوان نسل تکامل یافته بارکد دانست، زیرا از بارکد نیز برای همین نوع شناسایی استفاده میشود و البته این فناوری هنوز نیز مورد استفاده قرار میگیرد. بارکد ردیفی متشکل از ۱۲ خط عمودی به ظاهر نازک و کلفت است که معرف عددی ۱۲ رقمی بوده و در سراسر جهان بهطور انحصاری نمایانگر کالایی خاص است. بارکد توسط دستگاه اسکنر بارکد خوانده شده و بدین ترتیب نوع کالا توسط سیستم بدون نیاز به انسان شناسایی میشود. این فرایند از خطاهای ورود دستی اطلاعات توسط کاربر نیز میکاهد. اما بارکد کاستیهایی نیز دارد. بهطور مثال، در سیستم بارکد فقط کد شناسایی وارد میشود و اطلاعات دیگری راجع به کالا نمیتوان در آن جای داد. از دیگر موارد ضعف بارکد این که اسکنر فقط زمانی قادر به خواندن صحیح آن است که دقیقا در دید مستقیم اسکنر قرار گرفته باشد و اگر شما بخواهید آمار کالاهای زیادی را مثلا در یک انبار یا فروشگاهی بزرگ ثبت کنید، حتما باید تک تک کالاها را روبهروی اسکنر بگیرید تا کد آنها اسکن شود که کاری است بس دشوار، خسته کننده و زمانبر.

در RFID از تراشهای به نامTAG یا همان برچسب استفاده میشود، این قطعه در واقع یک فرستنده رادیویی است که از یک میکروچیپ، یک آنتن و یک برد الکترونیکی تشکیل شده است. در این TAG میتوان اطلاعاتی راجع به کالا، حیوان یا انسانی که TAG روی آن نصب میشود، قرار داد. این اطلاعات میتواند، اطلاعاتی ساده مثل اسم و آدرس صاحب یک حیوان و یا اطلاعات پیچیدهای نظیر چگونگی مونتاژ یک خودرو باشد. این اطلاعات از طریق امواج رادیویی منتشر و توسط آنتن گیرنده RFID دریافت و وارد سیستم میشود. حال اگر در همان فروشگاه بزرگ تعداد زیادی کالا خریداری کرده باشید، با نزدیک شدن سبد کالا به صندوق که محل نصب آنتن گیرنده RFID است، تمام کالاهای خریداری شده بهطور خودکار توسط صندوق شناسایی میشود و با رسیدن شما به صندوق، فاکتور کالاها نیز آماده جهت پرداخت است. با این کار ضمن صرفهجویی در زمان، از ازدحام در محل صندوق فروشگاهها نیز جلوگیری میشود. همه اینها دست به دست هم داده و کمکم واژه احترام به مشتری را از حالت حرف به اجرا نزدیک میکند.

البته این نمونهای ساده از خدمات این فناوری بود که فقط برای روشن شدن قضیه گفته شد. هماکنون پاسگاههای مرزهای زمینی آمریکا به این فناوری مجهز شدهاند و کارت شناسایی جدید شهروندان آمریکایی نیز بهطور متقابل مجهز به RFID شده و سادهترین تصوری که از این تعامل میتوان داشت، این است که با نزدیک شدن شهروندان به مرز هنگام خروج یا ورود به کشور، کلیه کار شناسایی و انجام امور گمرکی آنها نیز انجام شده و این فرد بدون هیچ توقفی به راحتی از مرز عبور میکند، البته اگر ورود یا خروج وی از نظر دولت مانعی نداشته باشد!

در حالتی دیگر میتوان شرکتی بزرگ را در نظر گرفت که کلیه کارکنان آن به RFID مجهز بوده و ضمن انجام خودکار ورود و خروج اشخاص، محل دقیق این افراد نیز در طبقات و واحدهای مختلف بهسرعت و بهراحتی قابل شناسایی است. شیوه کار نیز بدین ترتیب است که با نصب آنتنهای گیرنده RFID در نقاط مختلف شرکت، به راحتی با یک جستوجوی ساده میتوان از روی آنتن دریافتکننده امواج شخص، محل وی را نیز تشخیص داد. همین کار را نیز میتوان برای شناسایی و کنترل ورود و خروج وسایط نقلیه شرکت انجام داد.

کنترل ترافیک شهرهای بزرگ، کنترل ورود و خروج خودروها در پارکینگها و بزرگراهها، کنترل موجودی انبارهای بزرگ، استفاده در قفل ضد سرقت خودروها و …، همه و همه تنها میتواند مواردی از هزاران مورد کاربری RFID باشد.

کیفیت کارایی و نحوه عملکرد RFID به عوامل مختلفی از قبیل کیفیت ساخت، نوع پروتکل به کار گرفته شده، طراحی نوع آنتن، کیفیت واحد بستهبندی کالا (در صورت استفاده از RFID برای شناسایی آن کالا) وابسته است.

تاریخچه RFID

تصور بسیاری از افراد این است که RFID یک فناوری نوظهور و نوپا است. علت این تصور نادرست این است که فناوری RFID به تازگی توسعه داده شده است. RFID از دهه ۷۰ میلادی وجود تجاری داشته اما به دلیل هزینه بالایش در پیادهسازی تاکنون گسترش چندانی پیدا نکرده است. اکنون با پیشرفت فناوری در زمینه سیستمهای اطلاعاتی، ظهور ریزپردازندههای قدرتمند و نسبتا ارزان و … میتوان با هزینههای کمتری RFID را پیادهسازی کرد و چون دنیای تجاری امروزی نیاز حیاتیتری نیز به اینگونه سیستمها دارد، میتوان آن را راحتتر در حوزه تجارت گسترش داد.

اگر به مفهوم RFID دقت کنیم، میتوان ادعا کرد که از زمان جنگ جهانی دوم این فناوری حضور داشته است. سیستم مشابهی در آن زمان برای شناسایی هواپیماهای خودی و تفکیک آنها از هواپیماهای دشمن توسط انگلیسیها ساخته شده بود که IFF نام داشت. IFF اختصار عبارت Identify Friend or Foe به مفهوم تشخیص دوست از دشمن است و مکانیزم آن نیز شبیه RFID است.
در سال ۱۹۴۵ میلادی نیز فردی به نام لئون ترمین دستگاهی جاسوسی اختراع کرد که فناوری آن مشابهRFID است.

و در نهایت اینکه RFID شکل امروزی توسط مخترعی به نام ماریو کاردلو ساخته شد که به علت گرانی بسیارش تا سال ۱۹۷۰ استفادهای از آن در تجارت نشد.

اساس شکلگیری RFID به کشف انرژی الکترومغناطیس توسط فارادی در سال ۱۸۴۶ برمیگردد. راداری که در سال ۱۹۳۵ ساخته شد نیز میتواند یک RFID مقدماتی باشد. کاربرد RFID برای شناسایی حیوانات نیز در سال ۱۹۷۹ آغاز شد. در حدود سال ۱۹۸۷ نیز کار جمعآوری عوارض خودروهای ایالات متحده توسط این فناوری آغاز شد و از سال ۱۹۹۴ به بعد نیز کل خودروهای این کشور با استفاده از فناوری RFID شناسایی میشود. بیشترین استفاده از RFID از سال ۲۰۰۰ به بعد انجام شده است، مثلا در سال ۲۰۰۳ شناسایی کانتینرها در جنگ آمریکا و متحدان علیه عراق به کمک RFID انجام میشد.

اکنون نیز در سیستم زنجیره تامین محصولات تجاری شرکتهای پیشرفته، از مرحله قبل از تولید کالا تا تحویل آن به مشتری از RFID استفاده میشود.

آموزش نصب آر اف آی دی

آشنایی اولیه با فناوری RFID

اجازه دهید برای آشنایی بیشتر با فناوری RFID چندین تعریف از آن را با یکدیگر مرور نمائیم :

 • RFID با استفاده از ارتباطات مبتنی بر فرکانس های رادیویی امکان شناسایی خودکار ، ردیابی و مدیریت اشیاء ، انسان و حیوانات را فراهم می نماید . عملکرد RFID وابسته به دو دستگاه تگ و  کدخوان است که جهت برقراری ارتباط بین یکدیگر از امواج رادیویی استفاده می نمایند .
 • به مجموعه ای از فناوری ها که در آنان برای شناسایی خودکار افراد و اشیاء از امواج رادیویی استفاده می گردد ، RFID گفته می شود .  از روش های مختلفی برای شناسایی افراد و اشیاء استفاده می شود. ذخیره شماره سریال منتسب به یک فرد و یا شی درون یک ریزتراشه که به آن یک آنتن متصل شده است ، یکی از متداولترین روش های شناسایی خودکار است .
  به تلفیق تراشه و آنتن ، تگ RFID و یا  فرستنده خودکار  RFID گفته می شود . تراشه به کمک آنتن تعبیه شده ، اطلاعات لازم جهت شناسایی آیتم مورد نظر را برای یک کدخوان ارسال می نماید . کدخوان امواج رادیویی برگردانده شده از تگ RFID را به اطلاعات دیجیتال تبدیل می نماید تا در ادامه ، امکان ارسال داده برای کامپیوتر و پردازش آن فراهم گردد.
 • RFID یک پلت فرم مهم جهت شناسایی اشیاء ، جمع آوری داده و مدیریت اشیاء را ارائه می نماید . پلت فرم فوق مشتمل بر مجموعه ای از فناوری های حامل داده و محصولاتی است که به مبادله داده بین حامل و یک سیستم مدیریت اطلاعات از طریق یک لینک فرکانس رادیویی کمک می نماید .  تگ های RFID با استفاده از یک فرکانس و بر اساس نیاز سیستم ( محدوده خواندن و محیط ) ، پیاده سازی می گردند . تگ ها به صورت فعال ( به همراه یک باطری ) و یا غیرفعال ( بدون باطری ) پیاده سازی می شوند  . تگ های غیرفعال، توان لازم جهت انجام عملیات را از میدان تولید شده توسط کدخوان می گیرند .
  کدخوان RFID ، معمولا” به یک کامپیوتر متصل می شود و دارای نقشی مشابه با یک اسکنر کد میله ای است . مسئولیت برقراری ارتباط لازم بین سیستم اطلاعاتی و تگ های RFID برعهده کدخوان RFID است.

شکل ۱ ، یک نمونه تگ RFID را نشان می دهد .

شکل ۱ : یک نمونه تگ RFID

شکل ۲ ، یک نمونه کدخوان RFID بی سیم با برد ۸۰ متر را نشان می دهد .

شکل ۲ : یک نمونه کدخوان RFID بی سیم

RFID چگونه کار می کند ؟

تگ و یا دستگاه فرستنده خودکار ، شامل یک مدار الکترونیکی است که که به شی مورد نظری که لازم است دارای یک کد شناسایی باشد ، متصل می گردد . زمانی که تگ نزدیک و یا در محدوده کدخوان قرار می گیرد ، میدان مغناطیسی تولید شده توسط کد خوان باعث فعال شدن تگ می گردد  .
در ادامه ، تگ بطور پیوسته اقدام به ارسال داده از طریق پالس های رادیویی می نماید .  در نهایت داده توسط کدخوان دریافت و توسط نرم افزارهای مربوطه  نظیر برنامه های ERP ( برگرفته شده از  Enterprise Resource Planning   ) و SCMS ( برگرفته شده از Supply Chain Management systems  ) پردازش می گردد .
شکل  ۳ نحوه انجام فرآیند فوق را نشان می دهد .

شکل  ۳ : نحوه کار RFID

تگ های هوشمند RFID در مقابل کدهای میله ای

شناسایی خودکار یک شی و ذخیره سازی داده مرتبط با آن ، یکی از الزامات اولیه و بسیار مهم در برخی سیستم های مکانیزه است . برای نیل به خواسته فوق ، تاکنون فناوری های مختلفی ابداع شده است . پیاده سازی مجموعه ای از فناوری ها که به آنان AIDC ( برگرفته شده از Automatic Identification and Data Capture  )  گفته می شود ، از جمله تلاش های انجام شده از اوایل سال ۱۹۷۰ میلادی تاکنون است .
RFID ، صرفا” یکی از اعضاء خانواده بزرگ فناوری های AIDC است .  کدهای میله ای ، فناوری OCR ( برگرفته شده از  optical character recognition ) و فناوری شناسایی مبتنی بر اشعه مادون قرمز ، از دیگر اعضاء این خانواده فناوری می باشند . خصایص منحصربفرد فناوری  RFID باعث شده است که این فناوری در مقام مقایسه با سایر اعضاء خانواده بزرگ فناوری های AIDC از جایگاه برجسته تری برخوردار باشد .
با این که کدهای میله ای و RFID با دو هدف جداگانه طراحی و پیاده سازی شده اند ولی امکان استفاده از آنان در برخی حوزه ها به صورت مشترک وجود دارد . بررسی و مقایسه برخی از ویژگی های این دو فناوری می تواند ما را در انتخاب آگاهانه در حوزه های مشترک بهتر کمک کند .
قبل از هر چیز لازم است به این نکته اشاره گردد که در کدهای میله ای از نور لیزری و در برچسب های هوشمند RFID از امواج رادیویی برای حمل داده استفاده می گردد . از کدهای میله ای به عنوان فناوری نوری و از  RFID به عنوان فرکانس رادیویی یا RF نام برده می شود .
در ادامه ، این دو فناوری را در برخی زمینه ها با یکدیگر مقایسه می کنیم .

حجم ذخیره سازی و میزان حافظه

کدهای میله ای قادر به ذخیره سازی حجم محدودتری از اطلاعات در مقایسه با تگ های هوشمند RFID می باشند .  نماد  UPC E ( تگ هایی با حداقل فضای ذخیره سازی داده ) ، صرفا” قادر به نگهداری هشت حرف عددی ( چندین بایت )  است . در کدهای میله ای از نوع  Data Matrix  ، امکان ذخیره سازی ۲۰۰۰ حرف در یک تگ دو بعدی وجود دارد . شکل ۱ ، یک نماد UPC E و یک نماد Data Matrix  را نشان می دهد .

شکل ۱ : یک نماد UPC E و یک نماد Data Matrix

تگ های RFID قادر به نگهداری حجم بیشتری از اطلاعات می باشند . با این که می توان تگ های RFID را بگونه ای ساخت که دارای حافظه اندکی برای ذخیره سازی داده باشند ولی همزمان با رشد فناوری ساخت این نوع تگ ها ، امکان ذخیره سازی اطلاعاتی بالغ بر ۱۲۸ کیلو بایت در آنان فراهم شده است .

قابلیت خواندن و نوشتن

کدهای میله ای را نمی توان پس از چاپ اصلاح و یا تغییر داد و در عمل تابع یک فناوری فقط خواندنی و یا RO می باشند . در مقابل ، تگ های RFID با قابلیت خواندن و نوشتن نظیر تگ های هوشمند ، دارای قابلیت آدرس دهی می باشند و می توان به دفعات ( هزاران مرتبه ) اطلاعات موجود در آنان را در مدت زمان حیات یک تگ تغییر داد . ویژگی فوق توانمندی فناوری RFID را به شدت افزایش داده و زمینه بکارگیری آن را در حوزه هایی وسیع فراهم می نماید .

عدم نیاز به قرار گرفتن در خط دید

یکی دیگر از مزایای فناوری RFID نسبت به کدهای میله ای ، عدم ضرورت قرار گرفتن تگ  در خط دید یک بررسی کننده به منظور عملکرد صحیح است چراکه امواج رادیویی می توانند در مواد جامد متعددی منتشر گردند . علاوه بر این می توان با توجه به ضرورت و ماهیت یک شی ، تگ را درون شی بکارگرفت ( نه روی بسته بندی ) و بدون نگرانی داده ذخیره شده در آن را خواند .
کدهای میله ای نیازمند قرار گرفتن در خط دید مستقیم می باشند تا دستگاه اسکنر بتواند به درستی آنان را پویش نماید . ویژگی فوق باعث می گردد که از کدهای میله ای صرفا” بر روی بسته بندی و سطح شی و نه درون شی استفاده کرد .
در سیستم های مدیریت زنجیره تامین که در هر لحظه لازم است حجم بالایی از مواد و اشیاء جابجا گردد ، استفاده از فناوری RFID می تواند دستاوردهای بیشتری را نسبت به کدهای میله ای به دنبال داشته باشد .

محدوه خواندن

محدوده خواندن کدهای میله ای بسیار اندک است و معمولا” از چندین اینچ تجاوز نمی کند . البته این امکان وجود دارد که بتوان اسکنرهای کدهای میله ای را بگونه ای ساخت که قادر به خواندن تگ ها در محدوده ای معادل چندین متر باشند . بدیهی است ، با توجه به هزینه بالای تولید اینگونه اسکنرها  ، استفاده از آنان تابع شرایط خاصی است . در صورت استفاده از این نوع اسکنرها ، ضرورت قرار گرفتن کد میله ای در معرض دید مستقیم اسکنر کم رنگ می شود .
محدوده خواندن تگ های RFID بسته به فرکانس عملیاتی ، اندازه آنتن ، فعال بودن و یا غیرفعال بودن تگ  بمراتب بیشتر از کدهای میله ای است . محدوده خواندن تگ های RFID می تواند از ده ها سانتی متر شروع شود و به چندین متر برسد .

خواندن و نوشتن همزمان

برخلاف سایر فناوری های تشخیص خودکار AIDC ، که برای خواندن هر یک از آیتم ها لازم است آنان را بطور فیزیکی از یکدیگر جدا کرد و بطور جداگانه خواند ، سیستم های RFID قادر به خواندن چندین تگ بطور همزمان می باشند. برای خواندن کد میله ای کالاهای موجود در یک محموله ، می بایست تمامی محموله از شکل استاندارد بسته بندی خود خارج تا زمینه خواندن یکایک کالاها فراهم گردد .
در سیستم های RFID می توان تمامی محتویات یک محموله را در یک لحظه و در زمان عبور از محدوده یک بررسی کننده خواند . RFID تنها فناوری موجود در خانواده فناوری های AIDC است که دارای ویژگی مهم فوق است .

امنیت دستیابی

با توجه به این که کد میله ای در خارج از بسته بندی کالا نصب می گردد و می بایست به منظور خواندن در معرض دید دستگاه اسکنر قرار بگیرد ، ضریب ایمنی داده ذخیره شده در کد کاهش پیدا می نماید . هر شخص با بکارگیری یک دستگاه اسکنر استاندارد کد میله ای و یا حتی یک دوربین می تواند داده ذخیره شده را وارسی و در صورت لزوم ذخیره نماید .
سیستم های RFID نسبت به کدهای میله ای دارای امنیت بیشتری می باشند . با رمزنگاری داده ذخیره شده در تگ RFID و استفاده از روش های مختلف تایید هویت ، می توان یک سطح قابل قبول از امنیت را به همراه این نوع سیستم ها پیاده سازی کرد .

مشکل در تکرار

با توجه به ماهیت الکترونیکی بودن تگ های RFID ، مشابه سازی از آنان در مقایسه با کدهای میله ای بسیار مشکل تر است . همین موضوع باعث می شود که دستیابی غیرمجاز و یا تغییر داده ذخیره شده در تگ مشکل گردد.

دوام و قابلیت تطبیق با شرایط محیطی

تگ های RFID قادر به کار در محیط های کثیف و ناصاف می باشند . این در حالی است که تاثیر شرایط محیطی بر روی صحت عملکرد کدهای میله ای بسیار زیاد می باشد . به عنوان نمونه ، تحقق یکی از شرایط زیر می تواند باعث بروز اختلال در خواندن کد میله ای گردد.

 • قرار گرفتن یک لایه گردو خاک بر روی سطح کد میله ای
 • پاره شدن کد میله ای
 • کثیف شدن سطح کد میله ای
 • آغشته شدن سطح کد میله ای به مواد چرب
 • تو رفتگی کد میله ای
 • قرار گرفتن بر روی یک سطح ناهموار

زیادی شدت نور نیز می تواند برای دستگاه های اسکنر کد میله ای ممانعت ایجاد نماید و آنان را در خواندن تگ های کد میله ای با مشکل مواجه نماید .
فناوری RFID ، نسبتا” از اینگونه مسایل مصون است .

قابلیت اطمینان به خواندن

در برنامه های زنجیره تامین ، قابلیت اطمینان به داده خوانده شده در اولین مرحله بسیار حایز اهمیت است  . بنابراین در برخی موارد لازم است که به دلیل بروز مشکل در کد میله ای ( به دلایلی که در بخش قبل به آنان اشاره گردید ) ، کدها را بیش از یک مرتبه خواند و اگر باز هم توام با موفقیت نبود از روش دستی برای درج کد استفاده کرد .
ویژگی ضد تصادمی و قابلیت خواندن و نوشتن همزمان تگ های RFID ، کاربران را از پویش آیتم هایی که ممکن است به درستی خوانده نشده باشند ، بی نیاز خواهد کرد . به عبارت دیگر ، به داده خوانده شده در سیستم  های RFID بیش از سیستم های مبتنی بر کد میله ای می توان اعتماد کرد .

قیمت

بزرگترین مانع رشد و گسترش  سیستم های RFID ، قیمت تگ های RFID است . در حالی که قیمت کدهای میله ای بسیار پایین است ، قیمت یک تگ غیرفعال RFID که صرفا” قادر به خواندن در یک محدوده چندین سانتی متری است بسیار بیشتر از قیمت تمام شده  کدهای میله ای است .
تولید کنندگان مختلف سیستم های RFID با توجه به ضرورت استفاده از اینگونه سیستم ها ، تمامی تلاش خود را صرف اتخاذ تدابیر و راهکارهای مناسب برای کاهش قیمت تگ ها کرده اند و این پیش بینی می شود که در آینده ای نه چندان دور شاهد کاهش قیمت تمام شده تولید تگ های RFID باشیم تا زمینه بکارگیری سیستم های RFID بیش از گذشته و در حوزه های متنوع تری فراهم گردد .

آیا RFID بهتر از کد میله ای است ؟

RFID و کدمیله ای دو فناوری مختلف با کاربردهای متفاوت می باشند . علی رغم این که ممکن است وظایف این دو فناوری در برخی حوزه ها نقاط مشترکی داشته باشد ، وجود برخی تفاوت ها نیز به اثبات رسیده است :

 • نوع فناوری استفاده شده جهت خواندن کدها : یکی از مهمترین تفاوت های کد میله ای و RFID ، تبعیت کدهای میله ای از  فناوری موسوم به ” خط دید ” است . این بدان معنی است که یک دستگاه اسکنر لازم است کد میله ای را ببیند تا بتواند آن را بخواند . بنابراین لازم است برای خواندن یک کد میله ای ، کد مورد نظر در دید اسکنر قرار بگیرد .
  در مقابل ، شناسایی مبتنی بر  فرکانس رادیویی به “خط دید “  نیاز ندارد. تا زمانی که تگ های RFID در محدوده قابل قبول کد خوان باشند ، امکان خواندن آنان وجود خواهد داشت .
 • عدم امکان پویش کدشناسایی در صورت بروز مشکل برای برچسب حاوی کد میله ای : در صورتی که برچسب حاوی کد میله ای خراب ، کثیف و یا پاره گردد ، امکان پویش کد میله ای وجود نخواهد داشت . این وضعیت در رابطه با تگ های RFID صدق نخواهد کرد.
 • فقدان اطلاعات تکمیلی : کدهای میله ای استاندارد صرفا”  قادر به شناسایی محصول و تولید کننده آن می باشند و منحصربفرد بودن کالا را تضمین نمی نمایند . به عنوان نمونه کد میله ای که بر روی یک ظرف شیر وجود دارد همانند سایر کدهای موجود بر روی سایر محصولات مشابه همان تولیدکننده  است . این کار ، شناسایی محصولی را که تاریخ مصرف آن به اتمام رسیده است را غیرممکن می سازد .
 • ماهیت خواندن کدها : امکان خواندن تعداد بسیار زیادی از تگ های RFID در یک زمان و بطور اتوماتیک وجود دارد . این در حالی است  که کدهای میله ای می بایست بطور دستی و یکی پس از دیگری پویش گردند .
 • استفاده آسان و قابلیت اعتماد : در سیستم های مبتنی بر فناوری RFID ، امکان خواندن تگ ها از مسافت بیشتری وجود دارد .همچنین درصد بروز خطاء در زمان خواندن کد کمتر از کدهای میله ای است .

آموزش رایگان نصب rfid

آیا  فناوری RFID یک فناوری جدید است ؟

RFID یک فناوری تائید شده از سال ۱۹۷۰ تا کنون است و به دلیل قیمت بالای آن تاکنون در برنامه های تجاری اندکی مورد استفاده قرار گرفته شده است . در صورتی که بتوان تگ ها را با قیمت مناسب تری تولید کرد ، استفاده از فناوری RFID می تواند بسیاری از مسائل مرتبط با کدهای میله ای را برطرف نماید . با توجه به این که امواج رادیویی قادر به حرکت در بین اکثر مواد غیرفلزی می باشند ، امکان استفاده از فناوری RFID در حوزه های گسترده تری  وجود دارد .

مزایای استفاده از RFID:

هم کدخوان ها و هم تگ ها می توانند دارای اندازه و شکل مختلفی باشند . با توجه به اندازه کوچک تگ ها و آزادی عمل جهت حرکت آنان ، سازمان ها و موسساتی که علاقه مند به استفاده از این فناوری می باشند از انعطاف بالائی در این رابطه برخوردار خواهند بود .
برخی از مزایای بکارگیری فناوری RFID عبارتند از :

 • تگ ها می توانند مخفی باشند و یا در اکثر مواد جاسازی شوند .
 • با توجه به این که تگ ها در ابعاد و اشکال مختلف ارائه می شوند ، کاربران می توانند با توجه به نیاز خود یکی از آنان را انتخاب نمایند.
 • جهت خواند کد لازم نیست که تگ در معرض دید مستقیم کدخوان قرار بگیرد .
 • با توجه به ماهیت تگ ها ( عدم نیاز به  تماس مستقیم ) ، استهلاک و فرسودگی وجود نخواهد داشت .
 • امکان دستکاری کدهای سریال ذخیره شده در تگ ها وجود نخواهد داشت .
 • بینیازی قطعه Tag به قرار گرفتن در معرض دید مستقیم گیرنده (امتیازی عمده در مقایسه با بارکد).
 • نداشتن استهلاک و فرسودگی به دلیل بینیازی از تماس مستقیم.
 • توانایی عبور سیگنالهای رادیویی از میان مواد غیر فلزی، هوای بارانی و مهآلود و برفی و حتی
 • محیطهای کثیف و سطوح رنگ شده.
 • توانایی قرائت هزاران Tag در ثانیه توسط دستگاه کدخوان RFID .
 • افزایش ضریب امنیت، کنترل امور غیر قابل رویت و …

برخی از کاربردهای RFID

از فناوری RFID در بسیاری از ساختمان های اداری و به منظور کنترل تردد کارکنان در بخش های مجاز و غیرمجاز استفاده می گردد . تعداد زیادی از فروشندگان کالا به منظور مراقبت الکترونیکی از محصولات خود در مقابل سرقت از این فناوری استفاده می نمایند . برخی نهادی دولتی نیز برای نظارت و کنترل متخلفین از فناوری فوق استفاده می نمایند .
برخی  دیگر از کاربردهای فناوری RFID عبارتند از :

 • کنترل موجودی
 • کنترل دستیابی
 • تحلیل آزمایشگاهی
 • کنترل تعداد دور . به عنوان نمونه ، ثبت اتوماتیک تعداد دفعاتی که یک دونده می بایست طی نماید
 • ثب زمان و مکان تردد .  به عنوان نمونه ، ثبت اتوماتیک زمان و مکان گشت زنی برای برخی مشاغل خاص
 • شناسایی خودرو
 • امنیت ساختمان ها
 • ردیابی دارایی ها
 • کنترل ترافیک ، ردیابی رانندگان متخلف و ثبت اتوماتیک نخلفات
 • سیستم  های حمل و نقل
 • و موارد متعدد دیگر

در پایان بد نیست به این نکته نیز اشاره نمائیم که یکی از چالش های مهم تولید کنندگان RFID و کاربران ، فقدان استانداردهای لازم در این صنعت است . به عنوان نمونه سیستم های RFID استفاده شده در صنایع خرده فروشی دارای تفاوت اساسی با سیستم هایی می باشند که از آنان به منظور کنترل دستیابی استفاده می گردد .

 

آموزش راه اندازی rfid

RFID از بارکد بهتر است

یکی از ویژگیهای منحصر بفرد دستگاههای RFID نسبت به سایر دستگاههای ذکر شده این است که نیازی نیست که دستگاه کارت خوان دقیقا و یا طبق قوانینی خواص در کنار کارت قرار گیرد و قادر است کارت را از فواصل متفاوت شناسائی کند(بسته به نوع کارت و دستگاه انتخاب شده). همه ما با مشکلات یک فروشنده فروشگاهی که از سیستم بارکد استفاده می کند آشنا هستیم. و همینطور در مورد کارتهای اعتباری و کارتهای بانکی که حتما باید در یک جهت خاص و با یک شیوه خاص کارت کشیده شود.
در کل سیستمهای RFID قادر به شناسائی کارت از چند سانتیمتری می باشند( حد اکثر ۶ متر برای کارتهای فرکانس بالا و برای کارتهای معمولی کمتر از ۱۰ سانتیمتر) به عنوان مثال شما می توانید کلیه کالاهای خریداری شده را در یک کیسه قرار داده و همه را به یکباره بر روی دستگاه کارت خوان قرار دهید. و دستگاه قادر است کلیه کارتهای RFID را شناسائی و قیمت کل را محاسبه نماید.
تکنولوژی RFID از ۵۰ سال پیش بوجود آمده است ولی اخیرا ویژگیهای آن در کنترل انبار و ردیابی و … مورد توجه قرار گرفته است شرکت آلین تکنولوژی اخیرا ۵۰۰ میلیون تک را به فروش رسانده است یکی از دلایلی که باعث شد RFID دیرتر مورد استفاده عموم قرار گیرد, فقدان استاندارد در این زمینه بوده است.شرکت های زیادی تنها جهت ردیابی کالاهای خود در این زمینه سرمایه گذاری کردند. یکی از بزرگترین ویژگیهای RFID زمانی مشخص می شود که ردیابی کالا از یک کارخانه به کارخانه ای دیگر و یا از یک کشور به کشوری دیگر انجام می شود.

مشکلات RFID

یکی از مشکلات RFID تداخل کارت خوانها و تداخل کارتها است.تداخل کارت خوانها زمانی اتفاق می افتد که سیگنالهای دو یا چند کارت خوان با یکدیگر برخورد کنند. کارت یا برچست RFID توانائی پاسخ همزمان به کلیه کارت خوانها را ندارد. به همین دلیل طراح سیستم RFID بایستی به دقت این مساله را در نظر داشته باشد و از آن جلوگیری کند. و تداخل کارتها یا برچسبها زمانی رخ می دهد که تعداد زیادی کارت یا برچسب در یک محوطه کم وجود دارندولی با توجه به اینکه شناسائی بسیار سریع انجام میشود , طراح به سادگی می تواند به گونه ای طراحی کند که کارتها یکی پس از دیگری پاسخ خود را به کارت خوان اعلام کنند.

آموزش تصویری نصب rfid

آخرین بازنگری در تاریخ شنبه, 22 آذر 1393 ساعت 01:52
مطالب بیشتری که در این بخش خواهید یافت: آموزش نصب و راه اندازی انواع سیستم کنترل تردد هوشمند »

تماس با ما

Mobile: 0919 908 4504
Tel:۰۲۱ ۲۸۴۲ ۷۷۲۳
Te: ۰۲۱ ۲۸۴۲ ۶۳۸۳
مشاوره و فروش مهندس مهدی کاوه
Website: www.iraplans.ir

مقالات بخش آموزش های رایگان

اطلاع از قیمت محصول

برای اطلاع از قیمت محصول و سایر اطلاعات ایمیل و شماره همراه خود را در کادر زیر وارد نمایید تا اطلاعات برای شما ارسال گردد

جهت استعلام قیمت پکیج ها تماس بگیرید.

و

آسان پرداخت کنید.

با

درگاه پرداخت آنلاین

 

تصاویری از نرم افزار آموزشی جدید

ورود کاربران

 

شما دوستان عزیز و گرامی برای مشاوره و دریافت اطلاعات بیشتر از پکیج های آموزشی پرشین میتوانید با شماره 09199084504 تماس حاصل نمایید و یا از طریق SMS برای اطلاع از نحوه خرید با ما در تماس باشید. گروه پرشین آموزش تولید کننده مجموعه نرم افزار های مولتی مدیای آموزش سیستم های امنیتی در ایران، هیچ شعبه و یا نمایندگی جهت فروش پکیج های آموزشی خود نداشته و پکیج های آموزشی پرشین تنها در این سایت با نشان و آرم پرشین آموزش عرضه خواهد شد. با تشکر و قدردانی از حمایت شما پکیج های آموزشی جدید در راه است و در سال هفتم آغاز بکار جهت استقبال شما عزیزان آموزش های  صنف سیستم های امنیتی را کاملتر از گذشته و سیستم کشان دلیوری پست جهت سهولت در خرید مشتریان مهیا خواهد شد. گـروه آمـوزشی پــرشین مهندس بـرق صنعتی مهـدی کـاوه

پخش دموی محصولات آموزشی

توجه نمایید؛ به منظور امکان استفاده دوستانی که با اینترنت کم سرعت متصل هستند، کیفیت و ظرفیت این دمو کاهش یافته است. کیفیت ویدیوهای داخل مجموعه HD می باشد.

برای دریافت دموی محصولات پرشین آموزش، فایل زیر را دانلود نمایید. ظرفیت فایل  48 مگابایت میباشد. 

دانلود فایل دموی تصویری پک های آموزشی پرشین

افراد آنلاین

ما 15 مهمان آنلاین داریم